Az Egyesült Nemzetek Szervezete elkötelezett aziránt, hogy a fiatalokért és a fiatalokkal dolgozzon. Amikor kineveztem az első fiatalokért felelős ENSZ-különmegbízottat, Ahmad Alhendawit, 28 éves volt. Azért dolgozunk a világ különböző pontjain, hogy biztosítsuk minden fiatal számára az oktatást, az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférést, a foglalkoztatást és a nekik járó jogokat. Az ENSZ Gazdasági és Szociális Tanácsának Ifjúsági Fóruma évente összehívja a szenior kormányzati képviselőket és a fiatal aktivistákat, hogy megbeszéljék a világ legsürgetőbb kérdéseit. Az ENSZ egyre több, fiatalok által vezetett és fiatalokra fókuszáló szervezettel működik együtt a béke és a fejlődés érdekében a világon.
Minden év augusztus 12-én, a fiatalok nemzetközi napján jön el a komoly kötelezettségvállalások ideje. Idén arra használtam fel ezt az alkalmat, hogy újabb lépéseket jelentsek be a fiatalok helyzetének javítása érdekében.
Az egyik komoly igazságtalanság, amelyet szeretnék orvosolni, a fiatalok kizárása a biztonsággal kapcsolatos ügyekből. Nyilvánvalónak tűnik számomra, hogy ha a fiatalok „elég jók” ahhoz, hogy meghaljanak a háborúkban, akkor legyenek „elég jók” ahhoz is, hogy helyet kapjanak a vezetők béketárgyalásain.
Az Egyesült Nemzetek Biztonsági Tanácsa tavaly decemberben végre elfogadta a 2250-es számú határozatot, amely a fiatal békeépítőket támogatja. Bejelentettem egy új tanácsadói csoport létrehozását azért, hogy nyomon kövessék ennek az úttörő lépésnek a sorsát. A csoport közel felét fiatalok adják. Az egyikük elvesztette édesapját a háborúban, a másik túlélte, hogy meglőtték, a többiek pedig menekültek voltak. A csoport tagjainak együttes tapasztalatait, szakértelmét tekintve arra számítok, hogy az általuk elkészített jelentés nagy előrelépést jelent majd.
A fiataloknak minden képessége és ereje megvan ahhoz, hogy fontos társadalmi szerepeket töltsenek be, viszont kevés lehetőségük van arra, hogy tisztességes és értelmes munkát végezhessenek. Közülük a világon több mint 70 millióan munkanélküliek. A helyzet javítása érdekében kineveztem a fiatalok foglalkoztatásáért felelős első különmegbízottat, Werner Faymann volt osztrák kancellárt. A javulás elérése érdekében Werner Faymann együtt dolgozik majd a fiatalokért felelős különmegbízottammal és az ENSZ e területen illetékes szakértőivel, ideértve természetesen a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet, az ILO munkatársait is.
Nézőpontunk szerint a fiatalok nemcsak betölteni képesek munkahelyeket, hanem létrehozni is. Javasoltam a fiataloknak, hogy kockáztassanak, minthogy minden sikeres vállalkozó bukások után ért fel a csúcsra.
A fiatalok a világon mindenhol segíthetnek a fenntartható fejlődés 2030-ra kijelölt céljainak elérésében. Ez a mi globális tervünk a Föld és lakói számára a felvirágzás érdekében.
Idén az ENSZ kinevezi az első fiatal vezetőkből álló ENSZ-osztályt a fenntartható fejlődési célok eléréséért. A 18 000 jelölt közül kiválasztott 17 kiemelkedő képességű fiatalt elhívjuk az ENSZ székházába szeptemberben, hogy meghallgassuk ötleteiket a közös jövőnkkel kapcsolatban. Ez a lépés kicsinek és jelképesnek tűnhet, de éppen azt a szemléletet képviseli, amelyre most szükségünk van.
Természetesen tisztában vagyok vele, hogy ezek a fent említett lépések nem oldják meg a globális problémákat egyik napról a másikra, mégis felhívok mindenkit, különösen a fiatalokat, hogy vegyék ki a részüket a megoldást szolgáló feladatokból. Mindenhol, ahova megyek, és mindig, amikor lehetőségem adódik rá, buzdítom a fiatalokat, hogy legyenek világpolgárok, hallassák a hangjukat és változtassák meg a világunkat. Sok fiatal erőfeszítéseinek sikerét láthatjuk, de további milliókra van szükség ahhoz, hogy elérjük céljainkat.
A folyamatos, fenntartható növekedés jelenti a jövőt. Emlékszem arra, amikor a karomban tartottam gyermekeimet. Most már ők tartják karjukban a gyermekeiket. Egy fiatal fejlődését nehezen lehet napról napra észlelni, de az idő múlásával látható a nagy különbség. Ha kitartóan támogatjuk a világ fiataljait, akkor képesek lesznek arra, hogy egy biztonságosabb, igazságosabb és fenntarthatóbb világot alakítsanak ki a jövő generációi számára.Csodálom azt az erőt, amellyel túléltek minden borzalmat. Akár felléphetnek a dobogóra, akár nem, ezek a menekült sportolók máris túlszárnyalták a győzteseket.
Ban Ki Mun,
az ENSZ főtitkára