Pásztor Albert nem pozitív figura, legalábbis azok számára biztosan nem, akiknek a politikailag korrekt közbeszéd fontos. Elhíresült mondatát ma is vissza tudjuk idézni: „Azt nyugodtan kijelenthetjük, hogy a közterületi rablások elkövetői cigány emberek. Igazából Miskolcon legfeljebb pénzintézetet vagy benzinkutat rabol ki magyar, minden más rablás viszont az ő részük” – mondta egy sajtótájékoztatón.
Cigányozott, ha úgy tetszik.
Ez a mondat azonban Miskolcon nem keltett különösebb megütközést. Mi több, a helyi közvélemény inkább amiatt háborgott, hogy az „igazság kimondása” miatt kapitányukat meghurcolták, hisz az ügy kivizsgálásáig annak idején másik posztra vezényelték. S miközben Draskovics Tibor rendészeti miniszterként azt mondta, hogy a miskolci rendőrkapitány e nyilatkozatával átlépett egy olyan határt, amelyet az állam képviselője, különösen egy rendőr nem léphet át, Lázár János az Országgyűlés Honvédelmi és Rendészeti Bizottságának elnökeként úgy fogalmazott, hogy a kormány tehetetlen, mert nem tudja garantálni a törvénytisztelő állampolgárok biztonságát, s a bűnüldözők helyett a bűnelkövetők oldalára állt.
Pásztor Albert mögé 2009-ben egy emberként sorakozott fel az MSZP és a Fidesz, liberálisok és kereszténydemokraták, szavait helyeselték cigány vajdák és magyar gárdisták. Csak a jogvédők ütköztek meg raja, és hivatalból az államapparátus tagjai, de a nagy többség egyetértett Pásztor Alberttel.
Borsodban, ahol a rend és a biztonság megteremtése legalább olyan áhított cél, mint a munkahelyeké, a volt rendőrkapitány mostani jelölése erős üzenet. Azt sugallja: tessék, ezt akartátok, tálcán hozzuk nektek! Itt van a következetes szigoráról, tisztességéről és korrumpálhatatlanságáról ismert, keménykezű vezető, ő rendet tesz. Elveiben állítólag demokrata, s barátai szerint antirasszista is. Öt évvel ezelőtti mondatait pedig – mondják most támogatói – kiragadták a szövegkörnyezetéből.
Kommunikációs zseninek kell lenni ahhoz a jobboldalon, hogy fogást találjanak rajta, elvégre lehetne akár az ő emberük is. Rendet akar. Rendőr volt, papírforma szerint talán ért is hozzá. S bármit mondanának most ellenfelei, ott visszhangoznának a lázári szavak, a kapitányt védelmező mondatok. Kikezdéséhez ügyesebb szókapcsolatra lesz szükség a „bukottbaloldalnál” meg az „elmúltnyócévnél”.
A bírálatok egyelőre nem is a jobboldalról érkeznek.