Honi terror

Elhagyta a barátnője, munkája sem volt, szomszédja szerint mégsem tűnt dühös, elkeseredett embernek Wade M. Page. Az a negyvenéves férfi, aki Wisconsinban vasárnap félautomata fegyverével hat embert ölt meg egy szikh templomnál, s maga is életét vesztette, miután tűzharcba keveredett a kiérkező rendőrökkel. Page magányos tettesnek tűnik, frusztrált személyisége mögött a neonáci és a fehér felsőbbrendűséget hirdető csoportok körében jól ismert figura bontakozik ki. A gyűlöletszító újbarna szervezeteket figyelő alabamai Southern Poverty Law Center szerint Page a zsidókkal, a feketékkel, a melegekkel és a fehér fajt fenyegető többi „ellenséggel” szembeni erőszakra uszító rockbandákban játszott. „Semmi különös”, csak egy volt az Egyesült Államokban nyilvántartott több ezer újnáci közül.

A hatóságok, köztük az FBI ügynökei ugyan rutinszerűen figyelik a különböző neonáci honlapokat, de a 2001. szeptember 11-i terrormerényletek óta a figyelem az iszlám terrorizmusra összpontosult. A washingtoni törvényhozásban a republikánusok élesen bírálták a belbiztonságot, mert egy 2009-es jelentésben a színes bőrű elnök és a gazdasági visszaesés korszakára a szélsőjobboldali erőszak növekedését jósolták. Pedig Amerikának régóta vannak hazai terroristái.

Elég az 1995-ös – 168 halálos áldozatot követelő – oklahomai robbantásos merényletre utalni, amelyet a szövetségi kormánnyal szemben álló, törvénytelen milíciákhoz tartozó Timothy McVeigh követett el.

A wisconsini lövöldözés riadójel lehet, hogy kiket kellene jobban figyelni. Ami nem jelenti azt, hogy a probléma Amerikában vagy máshol megoldható lenne a náci honlapokat kiszolgáló szerverek lekapcsolásával.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.