Harc a körbetartozás ellen
Eljuttattuk javaslatunkat az új kormánynak is (kétszer), megemlítve, hogy korábban két – akkor még ellenzékben lévő – képviselőjükkel (ma közülük az egyik kormánytag) tárgyaltunk e maffiózó módszer megszüntetéséről. A tőlük nyert értesülés szerint akkor már három éve foglakozott az Országgyűlés egy bizottsága a körbetartozással.
Az Új Széchenyi Terv (ÚSZT) kiemelten foglalkozik a témával, észrevételezésénél (melyre a kormány igényt tartott!) szintén megküldtük javaslatainkat, melyben rámutattunk, hogy az ott felvázolt tervezet „íróasztal mellett” készült, és minden jó szándéka ellenére életidegen.
Jelenlegi értesülésünk szerint az Új Széchenyi Terv megvalósításánál az eredeti tervet vették alapul, mellőzve a civil szervezetek észrevételeit, ajánlásait. (Már, ha egyáltalán elolvasta valaki ezeket a munkákat.)
Csak egy adalék: a terv foglalkozna az átutalások határidejével, mely szerint nem ritka a 90 napos szerződött átutalási határidő (a cikk szerint már 120 nap is felmerül). Ezt a gyakorlatot akarja az ÚSZT 30 napra korlátozni. (Amit az ügyeskedők – a cikk értesülése szerint – már megtoldottak 30 nap mentességgel, ami ránézésre is törvénytelen!).
Mi a valóság? Pár tíz évvel ezelőtt, amikor még a vállalati és banki ügyintézés manuális munkával napokat vett igénybe, 8 nap volt az átutalási határidő! Jelenleg az átutalás – hála a számítógépeknek és az elektronikus ügyintézésnek – pár órát vesz igénybe, tehát vállalati ügyintézéssel együtt 3-4 nap lehet. Ettől függetlenül a vállalkozók elfogadnák a 8 napos átutalási határidő törvénybe iktatását. A pénzre váró vállalkozásoknak – tekintve, hogy nagy részük forgóeszköz-hiánnyal küszködik –létkérdés a gyors pénzforgás, a korrekt határidős átutalási fegyelem.
A 30 nap bizonyíthatóan jó szándékkal (hiszen egyharmadára csökkentette a 90 napos tartozást), de az élettől messze eltávolodva, tapasztalat nélkül meghozva került a döntéshozók elé.
Családok mennek tönkre, mert a vállalkozások saját vagyon terhére veszik fel a működésükhöz szükséges kölcsönt, nem egy kisvállalkozót hajszoltak öngyilkosságba. Bizony az állam bűne, hogy az a bűncselekmény-sorozat a felhívások, ajánlások, kérések, követelések ellenére a mai napig gyakorlat, és a kormányok nem tesznek semmit. Pedig a kis- és középvállalkozások sokat tehetnének a feketegazdaság visszaszorítása, és a foglalkoztatás fellendülése érdekében.
Csak az akadályokat kellene elhárítani tevékenységük útjából.
Salga István Budapest