Tudatunk hasadása

Az Eurobarometer friss adatai szerint szembemegyünk Európával: Európa felé! Az unió népszerűsége a kontinensen általában csökken, nálunk pedig nő. Az átlagnál még mindig kevésbé szeretjük az uniót, de önmagunkhoz képest már jobban. Jobban, mint tavaly ősszel. Európában még többen vannak, de egyre kevesebben, akik szerint az unió jó dolog. Nálunk még kevesebben vannak (vagyunk), akik így gondolják, de egyre többen. Azt pedig, hogy az unió rossz dolog, nálunk már az uniós átlagnál is kevesebben vallják. Azokból van minálunk az átlagnál sokkal több, akik úgy látják: az unió jó is, rossz is.

Az unió népszerűségének általában ártott a válság. Nálunk használt. A 27 tagállamban már (!) csak másfélszer annyian gondolják, hogy az országuknak haszna van az unióból, mint ahányan úgy nyilatkoznak, hogy nincs. Nálunk már (!) nagyjából ugyanannyian vélik ezt is, azt is.

Miként másutt, nálunk is többen bíznak az Európai Unióban, mint hazájuk kormányában. A különbség ugyanakkora, de a bizalom mértéke nálunk nagyobb. Ebben is, abban is. Európában háromnegyedes, de nálunk is kétharmados többség szeretné szorosabban összehangolni az EU-tagállamok gazdaság- és költségvetési politikáját. A jóléti rendszereket pedig minálunk sokkal többen. Azok is nálunk vannak nagyobb többségben, akik szerint az unió felerősíti a globalizáció pozitív hatásait, és lecsökkenti a negatívakat. A globalizációt magát is az átlagosnál pozitívabban ítélik meg a magyar válaszadók.

Az egész európai közvélemény skizofrén, de a magyar még inkább az. Az összes megkérdezett 74, a magyarok 84 százalékának véleménye szerint a költségvetési deficitet haladéktalanul csökkenteni kell – ugyanakkor a teljes minta 46, a magyar minta 50 százaléka ennek az ellenkezőjét is gondolja, tudniillik azt, hogy a munkahelyteremtés végett növelni kell a hiányt. Mindenki több reformot akar. Az uniós polgárok 71, a magyarok 78 százaléka szerint ezeket akkor is végre kell hajtani, ha áldozatot követelnek a mostani generációktól. Az unióban ugyananynyian vannak, akik hajlandóak lennének a lemondásra személyesen is a jövő generációi érdekében, mint ahányan nem (46-46 százalék), nálunk viszont még szóban is (!) sokkal kevesebben (41 százalék az 55-tel szemben).

Ha belenézünk az Eurobarometer tükrébe, ellentmondásos, árnyalt, mozgásban lévő képet látunk. Annak az egyértelműségnek a cáfolatát, amit a szavazati eredmények legegyszerűbb értelmezése mutat a „szociális népszavazástól” a tavaszi választásokig. Akit megbénít az a félelem, vagy magabiztossá tesz az a számítás, hogy egy bezárkózó, az avítt viszonyokhoz ragaszkodó, nacionál-protekcionista lózungokkal lenyűgözhető politikai közösségben él, jobb, ha tudja: az igazság felét kerekíti egésszé. S könnyen lehet, hogy a fogyatkozó felét.

Egy skizofrén országot skizofrén programmal megnyerni könnyű. De kormányozni lehetetlen.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.