belépés belépés | segítség segítség | alkalmazások alkalmazások | RSS RSS | előfizetés előfizetés | akciók akciók Nol.hu | NolBlog | NolTV | Hírmátrix | NolRandi
 
Népszabadság.hu | NolBlog | NolTV 2012. május
26. szombat

Jog- és útlemondás

Megérkezéskor – a lefoglalt szálloda túltöltöttségére hivatkozva – egy másik hotelben helyezett el bennünket az iroda. A szobakulcsokat azonban csak azzal a feltétellel adták át, hogy alá kellett írnunk egy nyilatkozatot, amelyben lemondunk az irodával szembeni minden követelésünkről. Jogszerű ez, illetve valóban végleg lemondtunk követelésünk érvényesítéséről?

Népszabadság| 2010. szeptember 23. |nincs komment

nyomtat email plusz mínusz Küldés Facebook-ra Küldés Twitter-re Felvétel Google Bookmarks-ra

Cikk értékelésBe kell jelentkezni az értékeléshez!

KommentekBe kell jelentkezni a hozzászóláshoz!

HIRDETÉS

Az még nem szerző désszegés, ha az iroda a lefoglalt helyett egy másik szállodába viszi az utast. A jogszabály értelmében, ha vállalt kötelezettségét (ebben az esetben a lefoglalt hotelt) nem tudja teljesíteni, akkor köteles egy másik, megfelelő szolgáltatást, azaz szállodát felajánlani. Az ebben a jogszabályban megfogalmazott kötelezettségével homlokegyenest ellenkezik a joglemondó nyilatkozat aláírása. Emellett az adott körülményekre is tekintettel az iroda említett magatartása tisztességtelen kereskedői, azon belül agresszív kereskedelmi gyakorlatnak minősül, amelyet törvény tilt. Az ilyen esetekben a fogyasztóvédelmi hatóság jár el akár hivatalból, akár bejelentésre.

Ettő l függetlenül ez a nyilatkozat azért is jogellenes, mert kényszer hatására született (nemcsak a fizikai, hanem a lelki kényszer is jogellenes), ezért megtámadható. A bíróság elő tti jogérvényesítéskor egy eljárás alatt lehet kérni a kártérítést és a megtámadást, pontosabban a joglemondó nyilatkozat érvénytelenítését.

Szabályos-e, hogy az iroda utazási tájékoztatója alapján jóformán lehetetlen kiszámolni, mennyibe kerül az utazás? Az egyik oldalon ugyanis csupán a részvételi díj szerepel, a másikon a kötelezően fizetendő szolgáltatások, s megint külön oldalon a repülőjegyek és az illetékek.

HIRDETÉS


Dr. Salamon András ügyvéd, a Turizmus Panoráma jogi szakértője jog@turizmus.com
Nemcsak hogy nem szabályos, de kifejezetten jogellenes is. Az utazási csomag ugyanis részszolgáltatásokból (személyszállítás, szállás és olyan egyéb turisztikai szolgáltatások, mint például az idegenvezetés, a múzeumlátogatás stb.) álló egységes szolgáltatás. Ennek a csomagnak az ára a részvételi díj. A rendelet értelmében a részvételi díjat egy összegben kell feltüntetni, úgy, hogy az magában foglalja az összes részszolgáltatás árát. Az ettől eltérő módszerek jogellenesek, kivéve az utazáshoz tartozó, de nem az utazási csomag részét alkotó adók, illetékek (például reptéri illeték), mivel ezeket külön kell feltüntetni.

A sajtóból értesültem, hogy lázongás és élelemhiány van ott, ahová befizettem. Lemondhatom-e emiatt az utazást?

Az utas indulás előtt bármikor, írásban, elállhat a szerződéstő l. Ilyen esetben azonban az utazási iroda jogosan tart igényt a kártalanításra, amelynek feltételeit és részleteit mindig az utazási szerző dés tartalmazza. Nincs kártalanítás, vagyis az utas hiánytalanul visszakapja a befizetett pénzét, ha az adott terület az utazási szerző dés megkötése után felkerül az úgynevezett nem javasolt országok listájára. A lista a külügyminisztérium honlapján (www.kum.hu) lelhető fel.

Címkék: idegenforgalom
 
nyomtat email plusz mínusz Küldés Facebook-ra Küldés Twitter-re Felvétel Google Bookmarks-ra    nincs komment

HIRDETÉS

HIRDETÉS
.
HIRDETÉS
. .
Galériák
     

Ez a címe

KÖVETKEZŐ » « ELŐZŐ
HIRDETÉS
. .
HIRDETÉS
. .
HÍRMÁTRIX . NOLTOP10
   olvasottak   
HIRDETÉS
. .
HIRDETÉS