A pesti polgárok majorságai, gyümölcsösei voltak hajdan ott, ahol ma a pesti zsidó negyednek nevezett Belső-Erzsébetváros házakkal zsúfolt, szűk utcái kanyarognak. A telkeket a Király és a Dob utcáról lehetett megközelíteni, átjárásra nem is volt semmi szükség. Ám amikor a kertek helyét lassan elfoglalták a lakóházak, a praktikum már mást diktált. Így születtek meg a városrész átjáróházai, amelyek keresztutcákként kötötték össze a főútvonalakat.
Aranyművesek helyén aranybánya
Az átjáróházak legismertebbike mindig is a Gozsdu-udvar volt. A görögkeleti ortodox vallású, román nemzetiségű diákok taníttatására 1870-ben létrehozott magánalapítvány két egymás mögötti, keskeny és hosszú telken 1902-ben kezdte el építtetni az épületegyüttest, hogy a lakások és üzletek bérleti díjából fedezze az ösztöndíjakat. A tervező, Cziegler Győző - több vásárcsarnok, a Széchenyi fürdő és számos palota alkotója - a korban formabontónak számító megoldást dolgozott ki. A szokásos függőfolyosós megoldás helyett hét pavilonépületet emelt - a Király utca felől négy háromemeletest, a Dob utcánál három kétemeletest -, amelyekben a lépcsőházakból nyíltak a jól felszerelt, javarészt három-négy szobás lakások. A lakók kiválasztására is kellő gondot fordítottak: új bérlőt csak két megfelelő ajánlóval fogadtak el.
A hat udvaron végighúzódó, földszintes pavilonsor hamarosan kopácsolástól lett hangos. Aranyművesek és ötvösök telepedtek meg itt, de persze kerültek fodrászok, szabók, cipészek is a negyvennél több bolthelyiségbe. Az átjáróházhoz végül a Holló utca 8.-at is hozzácsatolták, így kelet felé is kijáratot kapott.
A Gozsdu Alapítvány azonban Trianon után szinte megoldhatatlan helyzetbe került; az államközi megállapodásokat rendszerváltások sodorták el, végül 1990 után önkormányzati tulajdon lett a háztömb. Lakóit kiköltöztették, és már folyamatban volt a magánosítása, amikor 2000-ben műemlék státust kapott. Átépítése mindmáig viták kereszttüzében áll: az örökségvédők többek között a tető ráépítéseit, az udvarburkolatok cseréjét és a korábbi tágas lakások felszabdalását is kritikával illetik.