A védett Kiskakukk

Körülbelül háromszáz darab megőrzésre érdemes, régi - 60-as, 70-es évekből származó - neonreklámot számolt össze a Neonon Csoport a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal védési osztályának megbízásából 2004-ben, Budapesten, a belső kerületekben. Ma már bizonyosan nincs meg ennyi, számuk napról napra csökken. Igazából nem is tudni, mi védhetné meg őket, hacsak az nem, hogy a neonmentők leszerelik, s raktárba helyezik őket, míg létre nem jön valahol a neonmúzeum.

Ennek a múzeumnak az első kísérlete volt a Kazinczy utcai Elektrotechnikai Múzeum udvarán 2005-ben felszerelt néhány színes reklám-világítótest, melyeket előtte a Károly körúti bazársorról s más helyekről szereltek le. A lelkes fiatalokból verbuválódott Neonon Csoport azonban azóta nem kapott támogatást újabb mentőakcióra. Pedig sok mindent megmenthettek volna. Például néhány hónapja az Esti Hírlap régi tetőneonját a Déli pályaudvar melletti egyik háztetőről vagy a Telitalálat neonját az Oktogonról, amelyet - ha jól emlékszem - 2006-ban szereltek le. Ötven évig ragyogta be az éjszakát az a régi, fűzős focilabda. Tudomásunk szerint a Szerencsejáték Zrt. raktározza valahol. Tehát ha igaz, nem veszett el.

De hát a látványosabb, régi neonfeliratokat jobb lenne mégis a helyükön megőrizni. Még akkor is, ha már eltűnt alóluk az üzlet, amelyet hirdettek. Hogy ott maradjanak a falakon, legtöbbször csak az új tulajdonosok vagy a társasházi közösségek jóindulatán múlik. Viszont ennél erősebb védelemben részesülhetnek, ha a KÖH műtárgyvédelmi osztályának sikerül védetté nyilvánítania legalább azt a tizenkét neont, amelyet a fentebb már említett háromszázból választottak ki.

A védési eljárás évek óta húzódik. Két neon ideiglenes védelmét már legalább sikerült elérni, az egyik a Pozsonyi úti Kiskakukk étterem népművészeti motívumokból építkező reklámja, a másik a Böszörményi úti Tik-Tak presszó fénycsőből formált kakukkos órája és felirata. Úgy tudjuk, iparművészeti védelem alatt áll a Teréz körút és a Dohnányi utca sarkán lévő, harmincas évekből származó ERMA-reklám is. A további tizenkét védendő fényreklámot tartalmazó listát jelenleg az Elektrotechnikai Múzeumban próbálják szakvéleményezni, bár igazából nincsenek felkészülve erre a feladatra. A múzeum a legutóbb megadott május 20-i határidőre nem tudta részletes szakvéleményét elkészíteni, ezért augusztusig haladékot kért. Állásfoglalásuk kialakításához (melynek a tárgyak részletes leírását is tartalmaznia kell) a védési javaslatot tevő Neonon Csoport segítségét is kérik, akikkel egyébként is jó a kapcsolatuk. A védetté nyilvánítást - a szakvéleményt és a Kulturális Javak Bizottságának állásfoglalását is figyelembe véve - a KÖH Műtárgyfelügyeleti Iroda fogja meghozni. Ha ez megtörténik, e neonok a jövőben az utca védett műtárgyainak lesznek tekintendők. Aztán érdemes lenne újabb javaslatcsomagot is összeállítani.

Ideiglenesen a listán
Ideiglenesen a listán
Top cikkek