Márton-napi libavész
A néphit szerint, ha a hízott lúd mellcsontja vagy a hátgerince sütés után vöröses, akkor melegebb idő várható. Ha fehér, akkor sok hó lesz.
Ezt a népi meteorológiai előrejelzést november 11-én, Márton napján igen sokan figyelik egy-két pohár jó bor mellett Szombathelyen. Arrafelé ugyanis nagy becsben tartják a Márton-napot, mint a város nagy ünnepét. Szent Márton ugyanis az egykori Savaria szülötte.
Európa legismertebb szentjének ünnepén világi és egyházi megemlékezéseket tartanak. Méltó is rá a névadó, hisz a legenda szerint a Római Birodalom katonájaként nemcsak vitézségével, hanem jóságával, a betegek és szegények iránti részvétével tűnt ki. A franciaországi Amiens városkapujánál például kardjával kettévágta köpenyét, hogy felét egy didergő koldusnak adja. Álmában Jézus elmondta neki: Ő volt a koldus, akivel jót tett. A látomás hatására Márton keresztény lett, elhagyta a katonai pályát és európai térítő útra indult. Franciaországban kolostort alapított, majd Toursban - Szombathely testvérvárosában - püspökké választották. Midőn püspökké választották, szerénységből a ludak óljába bújt, de a szárnyasok gágogásukkal elárulták. Talán épp ezért a szombathelyi Szent Márton Látogatóközpontban nemcsak Európa legnépszerűbb szentjének életútját és a hozzá kapcsolódó emlékeket lehet megismerni, hanem a ludakat is. A bejáratnál ugyanis a kertben Márton kisméretű szobra mellett ott vannak a szárnyasok is. Az érdeklődők a látogatóközpontban november 6-án megismerkedhetnek például a Szent Márton kifli sütésével.
A szombathelyi Székesegyházban november 8-án misztériumjátokot mutatnak be Márton életéből. Másnap a vesperás, vagyis az esti székesegyházi dicséret után lampionos felvonulást tartanak a Szent Márton-templomhoz. 10-én pedig püspöki szentmisét mutatnak be a székesegyházban. Aznap este tartják a város díjátadó gálaműsorát a felújított Bartók Teremben, ahol elismeréseket adnak át a városért legtöbbet tett polgároknak.
November 10-11-én pedig országos nagyvásárt rendeznek a Vasi Múzeumfaluban Szombathelyen. Ilyenkor ott mi szem-szájnak ingere, minden kapható. Novemberben egyébként kísérőműsorként számtalan kiállítás, könyvbemutató, zenei és sportprogram is választható.
De vissza a Márton-napi libához! Ahhoz, hogy megtudjuk, milyen idő lesz, egy vendéglőben meg kell bizonyosodni a liba mellcsontjának színéről. Aztán, ha elveszi a fázósabbak kedvét a jóslat, ha nem, a libahús és egy pohár újbor íze minden bizonnyal meg is vigasztalja annak fogyasztóját.
Hogy ne sóvárogjanak egy jó recept után, érdemes megjegyezni a Wagner-vendégudvar szakácsának, Kiss Balázsnak receptjét. A megtisztított libacombot vagy mellet libafűszer-keverékkel bedörzsölik. A húst 2-3 órát állni hagyják, majd húsonként egy-két gerezd fokhagymát, kis fej vöröshagymát tesznek mellé. Fedett sütőedényben két órát, aztán fedél nélkül fél órát sütik. Az finomságot hagymás tört burgonyával, párolt káposztával tálalják. Új vörösbort kínálnak mellé.