Római vakáció

Rómát látni kell! De melyiket? Választhatjuk ugyanis a turistákkal tömötten is csodálatos mai város mellett a másik Rómát is: azt, amilyen 320 körül lehetett.

A Roma Reborn 1.0 nevet viselő számítógépes program azt mutatja meg, hogy miként nézhetett ki a város időszámításunk után 320-ban. Hogy miért éppen ezt az időpontot választották az amerikai, brit, olasz és német archeológusok, építészek és számítógépes szakemberek? Mert a nyugati civilizáció központjának számító Róma ekkor volt fejlettségének csúcsán, falai között az idő tájt mintegy egymillió ember élt. (Kétszáz évvel később meg alig tízezer.)

A Virginiai Egyetemen dolgozó Bernard Frischer programigazgató szerint ez a program egy félezer éves álom megvalósulása. Már a reneszánsz idején felmerült, hogy valamilyen formában újjá kellene éleszteni a dicsőséges római múltat. De csak a számítógépek adták meg ehhez a kulcsot: 1996-ban indult el a fejlesztés. Több mint száz ember tízévi munkája és másfél millió euró árán létrejött az ókori Róma valósághű, háromdimenziós megfelelője. (A kiberturisták a www.romereborn.virginia.edu honlapon bolyonghatnak az ókori Róma újjáformált utcáin, terein.)

A munkák során összesen 7000 épületet rekonstruáltak, 30 épületnek, köztük a Colosseumnak, a szenátusnak és a Vénusz-templomnak a belsejét is modellezték. A modern technikának köszönhetően megnézhetjük, hogyan működtek az arénában az állatokat a küzdőtérre szállító felvonók. A tudósok arra is választ kerestek, hogy a gladiátorjátékokra érkező, illetve távozó tömeget miként terelték be és ki az épületből.

A program még nem teljes egészében használható. Pillanatnyilag fotók és rövid videók tölthetők le a honlapról, de már ilyen lecsupaszított formában is hasznos lehet például annak a húszmillió turistának, aki évről évre felkeresi az örök várost.

Top cikkek