Grófi ellátás turistáknak

A márciusi szalonkázással lezárul a vadászidény, így a Börzsöny vendégházait a puskás emberek után a turisták foglalják el.

Az Északi-középhegység nyugati bástyája, a Börzsöny hazánk harmadik legmagasabb hegysége. Kevesen tudják, de a meredek oldalak, a hegyközi medencék és különálló kúpok jellemezte vadregényes táj valójában egy bonyolult fejlődésű ősvulkán együttesének maradványa: Budapesttől egyórányi autózásra ugyanis régen kialudt vulkán alussza évmilliós álmát. A jórészt bükkösökkel borított hegyoldalak ma legmagasabbra a Csóványos 939 méteres csúcsában emelkednek. Ám ez a magasság nem is sejteti a központi, eredetileg jó 400 méterrel magasabb tűzhányóépítmény méreteit. A vulkáni tevékenység ugyanis itt 14 millió éve befejeződött, a hegyóriást azóta a külső erők idáig koptatták.

A Börzsöny festői környezetében ma már egyre több szálláshelyet találunk. Nagyirtáspusztától Diósjenőig falusi vendégházak és újonnan épült panziók hívogatnak kedvezőbbnél kedvezőbb ajánlatokkal. Mindezek közt igazi különlegességet jelentenek a vadászházak, amit egyre több turista számára tesznek hozzáférhetővé és megfizethetővé is.

Az állami tulajdonú, balassagyarmati székhelyű Ipoly Erdő Zrt. vendégházait a csöndes erdei környezettel és a zavartalan kikapcsolódás lehetőségével kínálják. Ezek a vendégházak ugyanis ideális helyszínei a kis létszámú baráti és családi öszszejöveteleknek, üzleti tárgyalásoknak, konferenciáknak és tréningeknek is. A kényelmes szállásolásokon otthonos társalgóhelyiségeket találunk, az éttermekben pedig házias és vadételeket. A diósjenői Wenckheim-vendégház elődjét eredetileg a Nagyoroszi feletti hegyekben több ezer hold uradalmi erdőbirtokkal rendelkező és példaértékűen gazdálkodó gróf Berchtold Miklós építette, 1905-ben. Végleges, ma látható formáját 1910-1911 között nyerte el az akkor vadászkastélyként használt épület. A gróf halála után özvegye az erdőterületet, a vadászati jogot és a kastélyt Wenckheim József grófnak adta el. A szenvedélyes vadász hírében álló főúr 1930-ban a kastély felett emelkedő, 617 méter magas, lapos tetejű Csurgó-hegyen repülőteret alakíttatott ki. Az első magyar lajstromozású, háromüléses, angol sportrepülőgépével itt landolt, s az 1945-ös államosításig számtalan főúri vadászvendéget fogadott itt. A vadászkastély később a Börzsönyi Állami Erdőgazdaságé lett, ennek jogutóda az Ipoly Erdő Zrt. Aki gímszarvas-, muflon-, őz- vagy vaddisznólesre indul, annak már egy fényképezőgéppel is remek élményt nyújt ez a vidék.

Kemence, Nógrád, Drégelypalánk, Diósjenő, Királyrét, Szokolya, Nagybörzsöny, Nagymaros, Vác, Balassagyarmat látványosságai pedig kellemes kirándulási lehetőséget kínálnak mindazoknak, akik úgy érzik, foglyul ejtette őket az erdő, s inkább szabadulnának. Várlátogatásokkal, irodalmi zarándokhelyek látogatásaival színesíthetjük programjainkat a Börzsöny és a Cserhát vidékén.

A börzsönyi vadászházak elérhetőségét a www.ipolyerdo.hu honlapon is megtaláljuk, a Wenckheim-házat például a 2/A - 2-es úton Budapest-Rétság-Nagyoroszi útvonalon, majd a településen a vasútállomás után bal kéz felé elkanyarodva tudjuk elérni. A jelzőtáblák mentén a régi laktanyát elhagyva úgy három km-re - a Pénzásás-nyereg kereszteződésében - ismét bal kéz felé kell tartani, az erdőben aztán tovább fölfelé az aszfaltúton. Telefonos segítséget - ha rászorulunk - a gondnoktól a (20) 489-8119-as számon kaphatunk. A királyházi vendégházak ugyancsak a 2-es, 2/A-s úton közelíthetők meg Váctól Szendehelyen át Diósjenő irányába, majd Kemence-Királyháza felé tartva. Foglalhatunk interneten és telefonon is, ez utóbbiakat a (27) 365-161-es számon. A királyrétit pedig Kismarostól Kóspallag irányába tartó útról érjük el, ennek száma (27) 375-144, (27) 275-062, de írhatunk a kiralyret@ipolyerdo.hu címre is.

Az egykori Wenckheim-vadászkastély, ma vadászház, de turistákat is fogad
Az egykori Wenckheim-vadászkastély, ma vadászház, de turistákat is fogad
Top cikkek