Zarándokok a védett temetőben
A Balassák és a Zichyk a XVIII. században szerbeket, macedón görögöket, zsidókat és szlovákokat telepítettek Balassagyarmatra. Az Ipoly-parti városban aztán olyannyira otthonra találtak, hogy százötven éve a lakosságnak már 40 százaléka zsidó volt. 1868-ban négyezer hittestvérüket befogadó zsinagógát építettek (ami egészen 1944. december 9-ig állt, amíg a visszavonuló nácik föl nem robbantották). Akkoriban Deutch Áron Dávid volt a balassagyarmati rabbi, akit Európai ortodoxiai kiemelkedő személyiségei közt tartottak számon. Emlékét máig őrzik, a zsidó temetőbe többek közt az iránta való tiszteletből zarándokolnak Brooklyntól Jeruzsálemig zsidó emberek, s megemlékeznek róla a zsidó kultúrát ismerő nem zsidók is.
Az Ipolymenti Zsidó Gyűjtemény vezetője (éppenséggel római katolikus), a várostörténész Majdán Béla több évtizede kutatja szülővárosa, Balassagyarmat zsidó emlékeit, követi az innen elszármazottak sorsát, s az általa (is) összehozott kiállításon mutatja be azokat az idelátogatóknak.
A városi piac környékén, a Hunyadi utcában, az egykori Szentegylet épületében ugyanis egy kiállítóhelyként és rendkívüli történelemórák megtartására is alkalmas helyet hoztak létre. A második világháború után a koncentrációs táborokból hazatért maroknyi zsidó túlélő által kialakított imahelyen a millennium évében rendezték be a kis múzeumot. A hét összes napján rugalmas nyitva tartással működő múzeum megtekintésére a látogatók előzetesen bejelentkezhetnek a hitközségnél, vagy hívhatják a múzeum vezetőjét a 30/583-2186-os telefonszámon. Majdán Béla várostörténész vezetésével itt rendhagyó történelemórán ismerkedhetnek meg az érdeklődők, egyének és csoportok az Ipolymente legnépesebb zsidó hitközségének, a balassagyarmatinak az életével. A múzeumban eredeti zsidó szakrális tárgyi emlékeket: eredeti tórákat, Eszter-tekercseket, menórákat láthatunk, továbbá mindazon relikviákat, amelyek a valaha itt élt népes ortodox zsidó közösség életébe nyújtanak bepillantást. S megismerkedhetünk mindazzal az infrastruktúrával, amit a vallás szerinti élet kialakíttatott az egykor itt éltekkel. Rituális fürdő, kóser vágó, héber nyelvű újságok fémjelzik az Ipoly-parti város életének ezen időszakát. A temetői sétákkal rájuk is emlékeznek a Balassagyarmatra látogatók.