Megmutatni a várost

Mindenki szereti büszkén mutogatni a városát vagy országát a külföldi ismerősöknek. Ha azonban valaki ezt nagyobb csoportoknak teszi, és nincs erre képesítése és engedélye, könnyen bajba kerül.

Néhány hónapja pár napig izgalomban tartotta az ország közvéleményét az eset, hogy Pozsonyban őrizetbe vettek egy magyar történelemtanárt, mert a város egyik főterén magyarázott diákjainak a látottakról. Jogosulatlan idegenvezetés volt a vád. Nem sokkal korábban Olaszországban azért állítottak elő egy fiatalt, mert a Capitolium lábainál tartott előadást két barátjának a látnivalókról. Neki sem volt engedélye.

Noha ilyen túlkapások Magyarországon még nem fordultak elő, nálunk is büntetésre számíthat az, aki jogosulatlanul folytat idegenvezetői tevékenységet. Nem tette le a szakmai vizsgát, nem váltotta ki az idegenvezetői igazolványát és nem jegyezték be az országos nyilvántartásba. Az engedély megszerzésének feltétele az erkölcsi bizonyítvány, legalább középfokú nyelvvizsga és idegenvezetői képesítés.

Ilyen tanfolyamokat szerte az országban találhat az érdeklődő. Aki kedvet érez ahhoz, hogy külföldieknek mutassa meg hazánkat, vagy magyar csoportokat kalauzol a világ országaiban, az legjobban teszi, ha inkább idegenforgalomra specializálódott képző intézményt keres fel, ott tanulja a szakmát. Az idegenvezetői képzés emelt szintű OKJ-tanfolyamnak számít, a részvétel feltétele az érettségi bizonyítvány, a fizikai és pszichikai alkalmasság, és legkésőbb a tanfolyam végéig nyelvvizsgát kell tenni. Mindenhol megmérik a jelöltek szakmai alkalmasságát is.

A Kereskedelmi és Idegenforgalmi Továbbképző Kft.-ben már a tanfolyam elején kitöltetnek egy tesztet a tanulókkal, amelyben az általános műveltségi és az alapvető politikai tájékozottságot mérő feladatok mellett helyet kapnak a Mit tenne ha... kezdetű kérdések is. Az intézmény idegenforgalmi képzéséért felelős módszertani munkatársa, Kubesch Mária szerint ez nem felvételi, csupán a jelentkezők előzetes tudásának felmérése, és nem volt még olyan eset, hogy valakit a teszt kitöltése után eltanácsoltak volna. A tanfolyam végén, a vizsgán azonban újra előjönnek az ehhez hasonló kérdések. Az elméleti részben komoly lexikális tudásról kell számot adniuk a vizsgázóknak, többek között Magyarország és az európai országok ismeretéből, és itt kell beszámolni az idegenvezetés módszertani feladatairól is. A gyakorlati részben egyrészt szituációs helyzeteket kell megoldaniuk, például hogy mit kell tenni, ha a turistabusz útközben lerobban, vagy valaki eltűnik a csoportból, másrészt buszos és gyalogos városnézésen kell idegen nyelven végigvezetniük a vizsgabizottságot Budapesten.

A becslések szerint a KIT Kft. budapesti központjában évente végzett 100-120 tanuló nagyjából tíz százaléka lesz valóban idegenvezető.

Minden idegenvezetéssel foglalkozó oktatási intézményben tanítanak idegenforgalmi, vendéglátó-ipari és szállodai ismereteket, országismeretet, művészettörténetet és politikatörténetet. Ezenkívül jellemző tárgyak többek között az etikett, a néprajzi és vallási ismeretek, a rendezvényszervezés, a kommunikáció és a telemarketing is.

Vezetés a Szépművészeti Múzeum ókori kiállításán
Vezetés a Szépmûvészeti Múzeum ókori kiállításán
Top cikkek