Retrobuli orsós magnóra Terényben
Egy gépésztechnikus, aki ifjúkori hobbiként elkötelezte magát a szalagos hangrögzítés mellett, felnőttként kezdte gyűjteni a magnetofonokat. Célja, a magyar gyártmányú készülékek teljes választékának összegyűjtése már régen teljesült, amikor egy Amerikába szakadt hazánkfia, Csoknyai György - látva Nagy Vilmos szakértelmét és a gépek iránti szeretetét - több mint száz masinát ajándékozott neki. Ma csak a kiállított, működőképes masinák száma 305, ami egyben 18 ország 115 gyártó cégének teljesítményét is reprezentálja. A hangrögzítés történetét bemutató tárlat az Edison-féle fonográfokkal kezdődik, s az acélhuzalos magnókon át a stúdiómagnókig az amatőr és professzionális technológiák mindegyikét sorra veszi. Láthatunk itt egyebek közt hatvan évnél régebben gyártott német orsós magnót: amerikai, japán és szovjet készülékeket, s ami kuriózum, hogy minden magnetofonon a megjelenés idejében divatos zenei anyag szól.
A magnógyűjtemény mellett a terényi múzeumban jelentős hangszalag-, mikrofon-, magnófej- és szakirodalom-gyűjtemény is látható. A látogatók száma évente kétezer körüli, a belépő felnőtteknek ötszáz, gyermekeknek 150 forint, ám csoportos látogatás esetén mindössze 100 forint, amelyet az adományokkal együtt a múzeum fenntartására és gyarapítására fordít a tulajdonos. A gyűjtemény reggel kilenctől ebédszünettel este hatig látogatható, ám aki szerencsés, az jóval tovább is maradhat. Nagy Vilmos ugyanis nem csupán a magnókat, a barátokat is gyűjti, s alkalmanként házibulikat is tartanak, amikor is elsősorban a hatvanas években gyártott készülékek szólnak. S miként a korabeli házibulikon, ételt-italt oda a vendég visz. Ahogy mondja, egyre bővülő baráti körük szokásos összejövetelein túl akár már meglévő baráti társaságok is rendezhetnek nála retrobulit.
Terény egyébként Budapestről egyórányi autózással elérhető a 2A és a 22-es úton, Balassagyarmaton át Szanda irányában vagy Rétságon, Romhányon és Magyarnándoron keresztül. A múzeum Nógrád megye egyik legszebb falucskájában, gyönyörű természeti környezetben, az úgynevezett ,,szőlősoron" található, a Kossuth utca 10. szám alatt. Ha már arra járunk, érdemes ennek a szlovák-palóc falucskának a védett házsorát is megtekinteni. A szomszédba is kopogtassunk be, ugyanis Lencsésék Pajtagalériájában, ha a nyári profi színházi fesztiválhoz hasonló nívójú programot nem is kínál mindig, egy-egy jó kiállítást vagy játszóházat azért nagy valószínűséggel kifoghatunk.