Komp helyett - kétéltű látványosság

Igazi vízibusz, mert úgy néz ki, mint egy busz, de úszni is tud.

Bioboltok, piacok és parkok Budapest Zöld Térképén

Elkészült a főváros "zöld helyeit" összegyűjtő internetes térkép. A Tudatos Vásárlók Egyesülete a Habitat Világnaphoz kapcsolódva adta át a több ezer adatot tartalmazó interaktív térképet.

Újlipótváros futurisztikus lépcsőházai

Zárt ajtók mögé pillanthatunk be Bujnovszky Tamás fotográfus és az Angyalföldi Helytörténeti Gyűjtemény közös tárlatán.

Több ezren csobbantak a Dunába

A kétéltű városnéző busz szeptember 18-i indulása óta több ezer külföldi turistát fogadott fedélzetén. Novembertől minden vasárnap a belföldi turistákat várják.

Incselkedők és a groteszk vízköpő

Meztelen nő incselkedik a járókelőkkel nap mint nap a Ferdinánd híd alatt. Persze a Szigonyos női akt csupán egy szobor, amely alatt ott ékeskedik egy díszkút. Terézvárosban 63 udvari és köztéri díszkút épült: többségük a XIX. században.

 

Budapesti titkok

Minden város titok. Természetesen titkokban és meglepetésekben gazdagok a falvak is, az erdőkről nem is beszélve. Budapesten is van már lehetőség alternatív városnézésre. Kedves Olvasó! Ne hagyja ki, ha teheti, csatlakozzon! Ha nem talál időt vagy lehetőséget, próbálja meg önállóan, könyvvel a kezében. Az úti kalauzok természetesen a kötelező látnivalókat kínálják, elmondanak mindent hidakról, híres palotákról, terekről és egykori eseményekről. Pedig a mellékutcáknak is rengeteg titka van.

Itt volt egy kocsma, ahol Krúdy Gyula úr ivott búsongva, amott a ház homlokzatán kéményseprő szobra emlékeztet, feltehetően az egykori tulajdonos tisztes iparára. Másutt, a város kellős közepén, egy nagy bérház tetején valóságos bunker, géppuskafészeknek látszik. Vajon miért biggyesztették oda?

Aztán ott vannak a titkok, amelyek immár örökre azok maradnak, mert a merész utazó csak a hűlt helyeket bámulhatja, jó esetben emléktáblákat lát. Ilyen az Andrássy úti elegáns bolthelyiség, amelyben valaha Ady törzshelye volt. De más vendéglők is bezártak, bankfiókká, bolttá alakultak a valahai kávéházak fővárosában. Még szerencse, hogy a Pilvax néven továbbra is van vendéglátó-ipari egység. Ugyan nem épp ott, ahol Petőfiék törzshelye volt, de legalább a szomszédságában. És ha már sajtóról van szó, hadd keseregjek az eltűnt nyomdák, szerkesztőségi épületek felett is. Ezeket is lebontották, hogy aztán irodaháznak, bevásárlóközpontnak, esetleg hotelnek adjanak helyet. Menjen el a Blaha Lujza térre, ahol a volt Nemzeti Színház állt. Körbetekintve nem láthat még több helyet, amely emlékeztetne a magyar sajtóra, a magyar kultúrára. Eltűntek. Miért? Titok.

Top cikkek