Vödörrel mentik a szexéhes békákat

Eddig közel 40 ezer kétéltűt mentettek meg a természetbarátok a "Farmosi békamentés" nevű akcióban. A vödörcsapdába csalt állatokat önkéntesek viszik át a Farmos község melletti tó nádasába, megmentve az állatokat a forgalmas közúton történő átkelés veszélyétől.

Eddig közel 40 ezer kétéltűt mentettek meg a természetbarátok a "Farmosi békamentés" nevű akcióban. A vödörcsapdába csalt állatokat önkéntesek viszik át a Farmos község melletti tó nádasába, megmentve az állatokat a forgalmas közúton történő átkelés veszélyétől.

A téli álomból ébredő kétéltűek tavaszi vándorlását a szaporodási ösztön vezérli: tömegesen indulnak meg a "szárazföldről" a párzó és petéző helyként használt vizes élőhelyek felé. Évente sokszázezer állat esik a szenvedély áldozatául: ahol a vonulási útvonalat autóutak keresztezik, a békanászról mit sem tudó autósok tömegesen gázolják el a víz felé tartó békákat és gőtéket.

A Pest megyei Farmos mellett az elmúlt közel két hétben csaknem 40 ezer kétéltűt mentettek meg a természetbarátok. A térségben az évnek ebben az időszakában ásó- és levelibékák, unkák, varangyok, gőték milliói indulnak peterakó területikre. Az országban az új építésű utakon - különösen az autópályákon - már vannak béka-alagutak, ám ahol ezek a biztonságos átkelők hiányoznak, a természetvédők segítségére van szükség. A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság, a Jane Goodall Intézet és az MME Tápió-vidéki Helyi Csoportja évek óta szervez önkéntes munkát a kétéltűek védelmére, ami az időjárás alakulásától függően március eleje-közepétől április első feléig tart.

A Budapest-Szolnok útvonalon fekvő Farmos a Duna-Ipoly Nemzeti Park Tápió-Hajta Tájvédelmi Körzetének egyik igen értékes területe. Vizes élőhelyei számos védett növény- és állatfajnak adnak otthont. Ezek között az óriási egyedszámnak köszönhetően kiemelt helyet foglalnak el a kétéltűek. Farmoson az idei munka március 12-én kerítésállítással kezdődött a 311-es főúttal párhuzamosan.

A 1,3 km hosszú hálókerítés megakadályozza, hogy az állatok az útra jussanak, és betereli őket a 10-20 méterenként földbe ásott vödrökbe, amelyeket az önkéntesek általában reggelenként ellenőriznek. A vödrükben összegyűlt állatokat a farmosi nagy nádas területén engedik el. Az elkövetkező hetekben a környék iskolásai Farmoson kezdik a napot, és sokan érkeznek segíteni az ország távolabbi területeiről, többek között a fővárosból is.

Az elmúlt 7 évben csak Farmoson közel 250 ezer kétéltűt mentettek meg az önkéntesek. A mentéssel kapcsolatos friss információk az asobeka.blog.hu oldalon olvashatók.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.