Egy külföldön dolgozó magyar kutató elkészítette az első, élő baktériumról készült röntgenképet – írtuk februárban. Tíz napja a Nature azt is megírta, a Hajdú János vezette csoportnak egy élő vírusról sikerült háromdimenziós felvételt készítenie. A módszer új utakat nyit sok kutatási területen.
Senkinek sem sikerült eddig fénymikroszkópnál nagyobb felbontású képet készítenie élő sejtekről anélkül, hogy azok ne pusztultak volna el már a felvételkészítés első pillanataiban. Ehhez ugyanis rövid hullámhosszúságú (röntgen- vagy elektron-) sugárzásra van szükség, ami jelentős sugárkárosodást okoz. Az igen nagy felbontású képalkotást lehetővé tevő dózis százmilliószor erősebb, mint amit az élő anyag elbírna.
Hajdú János megvalósította a majdnem lehetetlent Fotó: saját archívum |
Ezért úgy tűnt, hogy ilyen képet élő sejtről soha nem lehet készíteni. Hajdú János, az Uppsalai Egyetem biofizika-professzora azonban már a kilencvenes évek közepén rájött, hogy nagyon rövid ideig tartó, hatalmas energiasűrűségű röntgenimpulzussal olyan pillanatfelvételt tudna készíteni, amiben a sugárkárosodás még nem tudna kialakulni. Bár a sejt így is tönkremenne, de ez itt csak azután történne meg, miután a röntgenimpulzus már áthaladt rajta és a „röntgenvakuval” készített pillanatfelvétel már elkészült. A sugárzás által „hátrahagyott” energia egy kis idő után több millió fokra hevíti a sejtet, ami aztán felrobban.