Újraélesztették a Rosetta űrszondát

Harmincegy hónappal a hibernálás után ma sikerrel újraélesztették a Rosetta űrszondát. Ha továbbra is minden a tervek szerint alakul, november elején leszáll egy üstökösre.

A Rosetta űrszonda bő egy évvel az eredetileg tervezett 2003 januárja után, 2004. március 2-án indult útjára a francia-guayanai Kourou űrközpontból. Az Európai Űrügynökség (ESA) Rosetta űrszondáját a földi irányítók két és fél éve hibernált állapotba hozták, hogy minél kevesebb energiát fogyasszanak műszerei és fedélzeti berendezései a fő célpont, a 67P/Churyumov-Gerasimenko-üstökössel való találkozásáig. A szonda működéséhez nem létfontosságú műszereket és berendezéseket kikapcsolták, és csak a fedélzeti számítógép és több fűtőberendezés maradt bekapcsolva. (A Rosetta energiaellátását ugyanis fedélzeti generátor híján napelemek biztosítják, ami távol a Naptól nem ad elegendő energiát.)

A hibernálás megkezdésére vonatkozó földi utasítást az ausztráliai Perth mellett lévő 70 méter átmérőjű rádióantennával küldték fel a Rosettának csaknem 31 hónappal ezelőtt, 2011. június 8-án. A csillagászat.hu portálon olvashati szakmai anyag szerint 2013. október elején, mintegy 100 nappal a tervezett ébresztés előtt a Rosetta fedélzeti órájának megadták az ébresztés pontos időpontját, ami közép-európai idő szerint 2014. január 20. 10 óra. A megadott időpontban a fedélzeti óra jelére a számítógép egy előre megadott programot hajtott végre. A szonda készenléti jelet küldött az ébresztés befejezéséről, ami nem sokkal negyed nyolc után érkezett meg a ESA darmstadti központjába. Amennyiben minden rendben lesz, akkor április-májusra már a szükséges 650 watt teljesítmény segíti az üstökössel való találkozást.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.