Újabb rétisasok pusztultak el, a rendőrség elutasította a feljelentést
A DDNP természetőrei még május elején találtak rá egy elhullott és egy még életben lévő, de mérgezésgyanús állapotban lévő rétisasra, amely utóbb állatkórházban pusztult el.
Környezetkárosítás miatt a DDNP igazgatója tett feljelentést a tamási rendőrkapitányságon - mondta el az MTI-nek Badáczy Szabolcs sajtóreferens. Az állatkórházban végzett vizsgálat szerint az egyik sas testében egy mezőgazdasági vegyszert, karbofuránt találtak. A nyomozás azonban bűncselekményre utaló körülményt nem tárt fel - tette hozzá.
Nem tehetünk mást, mint elfogadjuk a vizsgálat eredményét - mondta az esettel kapcsolatban Gáborik Ákos, a DDNP zoológiai referense, aki arról számolt be, hogy évente négy-öt rétisast mérgeznek meg a nemzeti park területén.
Ismertetése szerint a gazdálkodók többnyire rókáknak helyezik ki az egyébként (a növényvédelmi eljárásokhoz tartozó) vetőmagcsávázásra használt, és 2009-ben már betiltott karbofuránt, ami az idegrendszert és a májat károsítva végez az állatokkal. A ragadozó madarak veszte, hogy esznek a döglött állatok húsából.
karbofuránmérgezés atropinnal kezelhető, ha időben megtalálják az állatokat - mondta a szakember. Idén két rétisast tudtak így megmenteni - tette hozzá.
Gáborik Ákos szerint a madármérgezések felelőseit szinte soha nem találják meg.
Megemlítette, hogy a Dél-Dunántúlon a közelmúlt legnagyobb madárpusztulása a Somogy megyei Bedegkéren történt a nyár elején, tíz rétihéja, öt egerészölyv és két holló hullott el mérgezés miatt.
A rétisas fokozottan védett faj, természetvédelmi értéke egymillió forint. A Kárpát-medence állományának 90 százaléka a Dél-Dunántúlon fészkel; Kovács László természetőr közlése szerint a nemzeti park észak-tolnai körzetében - ahová a gyulaji erdő tartozik - jelenleg tizenegy párról tudnak.