Alapvetően neki köszönhető az Országos Kardiológiai Intézet megalakulása, amelynek haláláig igazgatója volt. Az alapító Gottsegen György ötven éve, 1965. május 7-én egy külföldi konferencián, Dubrovnikban hunyt el.
Apja még Kassán, ő már a fővárosban született. 1923-ban kitűnő eredménnyel érettségizett, mondhatnánk hiába, hiszen a numerus clausus miatt nem vették fel a pesti orvosegyetemre. Akkoriban sok hasonló sors hányódott Magyarországon, többségük kényszerből külföldi egyetemeken próbált szerencsét. Gottsegen György a közeli Bécs mellett döntött, fel is vették, tehát mégsem volt hiábavaló a jeles érettségi.
Gottsegen György... Fotó: saját archívum |
Medikus korában a híres Wenkebach szívklinikán gyakornokoskodott, egy szemesztert Párizsban is letudott, de orvosdoktorrá Bécsben avatták 1929-ben. 1931-es hazatérése után az István kórház belgyógyászati osztályán gyakornokoskodott fél évig ingyen, majd olyan munkahelyet keresett, ahol fizettek is a munkájáért. Az egyetemi klinikák zárva voltak előtte, ám szerencséjére a zsidókórház belgyógyásza felvette, és ott is maradt 1944-ig. (Főnöke, Lévy Lajos az elsők között szervezett Magyarországon EKG-laboratóriumot.)