Tömeges kihalás fenyegeti a békákat
Tigrislábú levelibéka Ecuadorban. Tíz százalék 2100-ig STR / Reuters |
A békák természetes „szövetségese" a Janthinobacterium lividum nevű baktérium, amely a gomba számára halálos koncentrációban termel anyagcseretermékeket. Kísérletek bizonyították, hogy a baktériumfürdő hatásos védelmet nyújt a kétéltűek számára, mindeddig azonban nem született megoldás a gomba terjedésének megállítására.
Alroy becslései statisztikai következtetéseken alapulnak, hiszen sok esetben nehézkes közvetlen megfigyelést készíteni ezekről az állatokról. A fajok többsége csak nagyon kis populációban lelhető fel, zömük megközelíthetetlen esőerdőkben él. A leginkább veszélyeztetett helyek között találjuk Közép-Amerika nagy részét, Brazíliát, Madagaszkárt, Ausztráliát és Új-Guineát, miközben Észak-Amerika és Európa továbbra is viszonylag biztonságos hely a békák számára.
A békák kipusztulási üteme az óvatos számítások szerint is az evolúciós kihalási ráta tízezerszerese, azaz ennyivel gyorsabb a fajok fejlődésének és eltűnésének természetben megszokott átlagos sebességénél. Más forgatókönyvek azonban ennél is nagyobb katasztrófára figyelmeztetnek, Alroy számításai óta például Madagaszkáron is megjelent a Batrachochytrium dendrobatidis. A világ kétéltűfajai közül 7% honos a szigetországban, többségük csak itt található meg.