galéria megtekintése

Szétégetik a Trabantot

Az írás a Népszabadság
2014. 11. 04. számában
jelent meg.


Ötvös Zoltán
Népszabadság

Az égéshez három dolog kell: oxigén, éghető anyag és gyulladási hőmérséklet. Azaz: Trabant, termit és oxigén

Megbocsáthatatlan brutalitással indult a műsor: szétégettek egy Trabantot.

Emlékszem, harminc évvel ezelőtt vettük át Csepelen a miénket. Hosszú évekkel korábban fizettünk elő rá, hat évet vártunk, talán kevesebbet, esetleg többet, velünk örült az egész utca, amikor végre a mi sorszámunkat csengették ki. Büszkén gurultunk haza vele, a vadiúj papírjaguárral, és akkor ez a csatorna, ez a Spektrum, szétéget egy Trabantot, mit sem törődve azok érzésével, akik hozzánk hasonlóan tomboltak örömükben a kétajtós, 594,5 köbcentiméteres, 27 lóerős, szépen gyorsuló kis kategóriás autónak.

Ez a Vályi István nevű újságíró (ismerős lehet a Total Car című műsorból) meg ez a Nagy Gergő Zoltán, a debreceni egyetem doktorjelöltje arra vetemedett, hogy egy ilyen műszaki csodát szétéget. Csak azért, hogy bebizonyítsa milyen brutális a kémia. Az autó tetejére termitet tettek – vasoxid és alumíniumpor összetételét –, magnéziumszalaggal begyújtották a keveréket és már égett is a cucc. Egy cserépben, a Trabant tetején.

 
Mindent a tudásért!
Mindent a tudásért!

A 2400 Celsius-fokos folyamat eredményeként keletkező folyékony vas átégette az autó műanyag tetejét, és szépen belecsöpögött az amerikai hadsereg által kifejlesztett még brutálisabb keverékbe, ami szintén begyulladt, és totál kiégette a Trabantot. Kerekek durrantak, dőlt a füst mindenfelé – tessék mondani, bejelentették ezt a indokolhatatlan környezetszennyezést?! A Trabant totálkár lett.

Ha sajnáltam is, meg kell adni: végig látványosan és érthetően dőlt a műsorban a tudás arról, mi fán terem az oxidáció? A nézők fejébe vésték, hogy minden égés oxidáció, de nem minden oxidáció égés. Megmutatták, hogy a fullig töltött whiskyshordót nem lehet meggyújtani, de ha a felét kikortyoltuk, felrobbanhat a bedobott gyújtóanyagtól.

Mert az égéshez három dolog kell: oxigén, éghető anyag és gyulladási hőmérséklet. Azaz: Trabant, termit és oxigén, hogy a bevezető példánál maradjunk. Még víz alatt is tüzet gyújthatunk, ha van fehér foszforunk és kellően meleg vízbe buborékoltatott oxigénünk.

A két műsorvezetőnek volt ilyenje, volt kálium-klorátja, kénsavja és közönséges cukra, amiből méteres lángoszlopot varázsolt. És csokoládéja is volt, amit olvadt kálium-kloráttal még nagyobb fényjelenség kíséretében semmisítettek meg.

Pár perccel később, vagy előbb, nyílvesszőkkel felgyújtották Bélát. Béla tűrte, mert Béla egy műanyagbábu volt. Hatalmas gerendából gyufát is készítettek, menet közben pedig arra is kitértek, hogy a magyarok milyen szerepet játszottak a gyufa fejlődésében.

És nagyon okosan nem győzték hangsúlyozni, hogy a kémia brutális. Hogy a kémia nem mindig azt az eredményt hozza, amit eredetileg elterveztünk. A kémiában semmit sem jósolhatsz meg százszázalékosan, mivel két reakció azonos körülmények között sem mindig ugyanúgy megy végbe, így nagyon kell vigyázni.

Öt éven keresztül ezt magyaráztam én is egyetemi tanáraimnak Szegeden, mert valahogy a kémiai laborgyakorlatokon nekem a legritkább esetben jött ki az általuk elvárt eredmény. Bezzeg a Béke tanszéknek nevezett kocsmában sikerült szerterobbantani valamilyen főzeléket, amiért jó időre ki is tiltottak bennünket.

Azóta valamit komolyodtam, ezért intek mindenkit: a műsorban látott, viszonylag könnyen beszerezhető alapanyagokból, senki se csináljon otthoni kísérletet. Még a gyakorlott szakembert is veszélyeztetheti egy váratlan robbanás.

Az egy óra gyorsan, látványosan eltelt. A következő a katalizátorokról szól. Trabant talán nem lesz benne. Esetleg egy Lada?

Bejelentkezés
Bejelentkezés Bejelentkezés Facebook azonosítóval

Regisztrálok E-mail aktiválás Jelszóemlékeztető

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.