Először tesztelte élesben a NASA azt a fura alakú űreszközt, amely a jövő Mars-expedícióiban kaphat fontos szerepet. Az LDSD (Low Density Supersonic Decelerator) nevű projekt keretében az amerikai űrhivatal szakemberei olyan új technológián dolgoznak, amellyel biztosíthatják a leendő marsi küldetések biztonságosan landolását.
Fotó: NASA/JPL-Caltech |
A kísérleti eszközt héliummal töltött ballonnal bocsátották fel június 28-án a Hawaii-szigetekről. Miután a ballon és a mintadarab 36,5 kilométeres magasságba emelkedett, az űreszköz levált a léggömbről, majd a rakétahajtóművek 55 km-es magasságig emelték. A hajtóművek kikapcsolása után a Csendes óceánba csapódott. Bár a kísérletet hivatalosan sikeresnek nyilvánították, az messze nem volt tökéletes.
Az egyik kísérleti eszköz egy leszállópanel, az úgynevezett SIAD (Supersonic Inflatable Aerodynamic Decelerator) elnevezésű, repülő csészealjhoz hasonlító, hat méter átmérőjű szerkezet a zuhanás során felfúvódott, és ezzel a felületnövekedéssel segítette a fékezést, lassította az eszközt.