Rejtélyes égitesteket és exobolygókat fedezett fel a Kepler-űrteleszkóp

A NASA Kepler-űrtávcsöve öt új bolygót fedezett fel a Naprendszeren kívül - közölte az amerikai űrkutatási ügynökség 10 hónappal azután, hogy a Keplert útjára bocsátották a világűrbe, hogy Föld-típusú bolygókat keressen.

Az öt égitest felfedezése "hozzájárul annak megértéséhez, miként alakulnak ki és fejlődnek a bolygórendszerek" - tudatta közleményében William Borucki, a Kepler-misszió tudományos vezetője.

Az újonnan észlelt égitesteket "forró Jupiternek" is nevezik nagy tömegük és szélsőségesen magas hőmérsékletük miatt. Keringési idejük három és öt nap között van.

A bolygóvadász űrteleszkóp egyebek között két olyan rejtélyes objektumra is rábukkant, amelyek túl forrók ahhoz, hogy igazi bolygók, ám túl kicsik ahhoz, hogy csillagok legyenek. A NASA űrteleszkóp-programjának tudományos vezetője előzőleg elmondta, hogy az égitestek hőmérséklete jóval magasabb, mint a csillaguké, ami azt jelenti, hogy esetleg nem bolygók, legalábbis nagyobbak és forróbbak, mint a Naprendszer bolygói, beleértve a törpebolygókat is.

A rejtélyes objektumokról az AAS amerikai asztronómiai társaság washingtoni éves ülésén hétfőn közöltek részleteket a NASA kutatói.

Jelenleg két elmélet létezik arra, hogy valójában mik lehetnek a "forró kísérőtársnak" nevezett égitestek. Az egyik szerint újonnan született bolygókról van szó, amelyeknek még szélsőségesen magas a hőmérsékletük. Ebben az esetben koruk nem haladja meg a 200 millió évet. A másik elmélet alapján fehér törpék lehetnek, tehát olyan csillagok, amelyek életciklusuk végén már zsugorodnak.

A Kepler-űrteleszkóp elsődleges küldetése, hogy a Földhöz hasonló bolygókat, úgynevezett exobolygókat keressen a galaxisban.

 

 

A Nasa által kiadott képen egy exobolygót mutatnak be
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.