Új év, új fenyegetés. Alig sikerült visszaszorítani az ebolát, itt a fura nevű Zika-vírus, amely Latin-Amerikából terjed észak felé. Mivel a kórokozó leginkább a magzatokra veszélyes, a terheseknek javasolják a fertőzött területek elkerülését, az érintett pároknak a gyerekvállalás elhalasztását.
Vélhetően majmoktól jutott át az emberre a Zika-vírus, amelyet először 1947-ben írtak le Ugandában. Fél évszázadig nem keltett különösebb feltűnést: a szúnyogok terjesztette kórokozó Afrikában és Délkelet-Ázsiában okozott kisebb járványokat. Az elmúlt tíz évben viszont megjelent a csendes-óceáni szigetvilágban, Yap szigetén 2007-ben a lakosság 75 százalékát megfertőzte, és tavaly májusban felbukkant Brazíliában. Epidemiológusok szerint nincs kizárva, hogy a kórokozót a 2014-es futball-világbajnokság idején hozta be valaki. Egy biztos: azóta nincs megállás, már 27 afrikai, ázsiai és óceániai országban mutatták ki.
A Zika tizenkét latin-amerikai országon söpört végig, hogy észak felé meg se álljon Mexikóig. Brazil kutatók szerint megváltozott a vírus génállománya, emiatt könnyebben támadja meg az emberi sejteket, és okoz sokkal súlyosabb tüneteket, mint 2000 előtt. Eddig Európában és az Egyesült Államokban csupán néhány esetet jelentettek olyan pácienseknél, akik a fertőzött országokból érkeztek haza. A washingtoni illetékesek azt kérik, a terhes nők halasszák el a járványtól sújtott területre tervezett utazásukat.
A Zika-vírus csupán a megfertőzöttek ötödénél produkál kellemetlen tüneteket: a betegek helyi kiütésekre, lázra és ízületi kínokra panaszkodnak. Ritka esetekben a vírus együtt jár a Guillain–Barré-szindrómával, ami ideggyulladást, bénulást okozhat, és akár halálos is lehet. A Zika igazán a magzatokra veszélyes. A terhes nők megbetegedése túl sok esetben vezet az embrió agykárosodásához, az újszülöttek gyakran kisfejűséggel és csökött aggyal jönnek a világra. Brazíliában és Francia Polinéziában a vírus megjelenésével mindenütt drámaian megugrott az ilyen esetek száma.