A világon először sikeresen ültettek be mesterséges körülmények között, laboratóriumban növesztett hüvelyt négy fiatal lányba. A mesterséges szervet a hölgyek saját sejtjeiből hozták létre – azért volt erre szükség, mert a nők egy ritka rendellenesség miatt vagina nélkül születtek.
A beavatkozás idején, azaz 2006–2010-ben még a tízes éveikben járó érintettek a műtét után teljes értékű szexuális életről számoltak be. Ezt meg kellett várni, hogy a hírt nyilvánosságra lehessen hozni. Ez a rendellenesség a Mayer–Rokitansky–Küster–Hauser-szindrómáként ismert, minden ötezredik nőt érint.
FORRÁS: WAKE FOREST INSTITUTE |
Náluk a petefészek rendben működik, így a pubertás jelei is jelentkeznek, ám mivel se méhük, se méhnyakuk, se hüvelyük nincs, a menstruációjuk nem indul meg. Mivel a vaginájuk kívülről normálisnak látszik, tizenéves kora előtt általában nem derül ki senkiről, hogy ez a betegsége, csak akkor, amikor már eléri azt a kort, hogy feltűnjön: nem indult meg a menstruációja. A diagnózis felállítása után sok nőnél megoldást jelent, ha egy speciális, henger alakú eszköz segítségével saját maga fokozatosan kitágítja a hüvelynyílását, ám ha ezzel nem érnek el eredményt, műtétre van szükség. A négy nőnél ez jelentett megoldást. (A vizsgálatok során megállapították, hogy egyikőjüknél menstruációs vér volt a hasüregben.)