A Journal of Neuroscience legújabb számában közölt kísérletes közlemény fontos adattal szolgál; a rendszeres testmozgás bizonyíthatóan pozitív hatással van a fotoreceptorokra. Egérkísérletről van szó, amelynek során az egyik kísérleti csoport a hét öt napján rendszeresen „tornázott” (az állatok apró futószalagon napi egy órát szaladtak), a másik csoport viszont passzív maradt.
|
Mozogj,és tovább látsz! Kurucz Árpád / Népszabadság |
Az állatokat mindkét csoportban két héten keresztül napi négy óra mérsékelt fényingernek tették ki. A hónap végén a funkcionális vizsgálatok szerint a látóidegi aktivitás kétszer olyan erős volt az aktív, mozgó csoportban, mint a passzívban. A fotoreceptorok száma is kétszeres volt a nem mozgó csoporthoz képest.
A kísérletet végző Machelle Pardue és munkatársai (Emory University, USA) szerint az összefüggés bizonyítottnak vehető; vagyis a rendszeresen mozgó állatok látásfunkciója jobb, és a fotoreceptoraik is épek maradnak. Pardue professzornő szerint a kedvező hatás a fotoreceptorok épségét biztosító BDNF pro tein javára írható.
E fehérje ugyanis nélkülözhetetlen az idegiműködésekhez, és ismert, hogy testmozgás után megnő a termelése. (Korábbról tudjuk, hogy a rendszeres testmozgás csökkenti más idegrendszeri kórállapotok, így a demencia és az Alzheimer-kór kockázatát, e betegségekben a BDNF mennyisége kritikusan csökkent.) Valóban, az aktívan mozgó egércsoportban az állatok szervezetében e fehérje húsz százalékkal nagyobb mennyiségben volt kimutatható, mint a kontrollcsoportban.
|
Szemüvegpróba hajléktalanokkal - Kurucz Árpád / Népszabadság |
A kutatók reményei szerint eredményeik eléggé meggyőzőek, hogy tudományos alapjául szolgáljanak jövőbeni emberi kísérleteknek. Michelle Plougman kanadai kutató a kísérlet alapján megalapozottnak látja, hogy a testmozgás, amely igen egyszerű módszer, ténylegesen hatásos az emberi makula degeneráció előrehaladásának lassításában. Bár ez egyelőre csak állatkísérletben nyert igazolást, talán nem hiba mégis a szlogenre utalnunk: sohasem késő elkezdeni…