Kutatóközpontot bővít a GE

A magyar kormány az innovációs alapból 19 milliárd forinttal támogat nyolc nagyvállalatot, hogy ezzel Magyarországon erősítse kutatás-fejlesztési tevékenységét - hangsúlyozta Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) államtitkára ma a V4-ek kutatásfejlesztési infrastruktúrájának összehangolásáról szóló tanácskozás előtti sajtótájékoztatón, Budapesten.

A versenyképességi szerződés keretében nyújtott támogatás a világ élvonalába tartozó kutató-fejlesztések Magyarországra hozatalát segíti. Ezek között van a General Electric (GE) egészségügyi területen megvalósuló ipari internet kutatása, amelynek részleteit holnap jelentik be. Peter Stracar, a GE Közép- és Kelet-Európáért felelős vezérigazgatója jelezte: terveik szerint Lengyelországban és Magyarországon növelik kutatás-fejlesztési tevékenységüket: a lengyel bővítés a repülés és olajipar, a magyar fejlesztés az egészségügy területét érinti. (A GE a régióban öt kutató-fejlesztő bázissal rendelkezik, ebből három Magyarországon van.) A Lengyelországban és Magyarországon tervezett kutatás-fejlesztés bővítés további 330 kutatónak biztosít állást – az új álláshelyek több mint fele jut hazánkra. „Meggyőződésünk, hogy ezzel a két beruházással a régió versenyképessége is jelentősen növekedni fog” - mutatott rá a lapunknak nyilatkozó Peter Stracar, aki szerint az innováció a gazdaság motorja. Ha egy gazdaság növekedik, az magával hozza a társadalom fejlődését is.

Az előrelépés érdekekében a politikusoknak és a gazdasági szakembereknek folyamatosan párbeszédet kell folytatni. Nagyon fontos, hogy a párbeszéd átlépje az országhatárokat. Egy tízmilliós ország erőfeszítésére nem biztos, hogy odafigyelnek, de egy 65 milliós népességű régió – ilyen a visegrádi négyek régiója – már érdeklődésre érdemes. Négy ország közös fellépése érdemi eredményeket hozhat. Ha olyan környezetet teremtenek ezek az országok, amely környezet a befektetőket idevonzza, amely kutató-fejlesztő helyek létrehozását segíti, akkor nagyobb eséllyel jönnek ide befektetők. Főleg, ha kiszámítható környezetet találnak – ezek megteremtésében a kormányzatok felelőssége elsődleges. Beata Stelmach, a GE baltikumi és lengyel régió vezetője szerint ha egy társaság elégedett a feltételekkel, akkor azt beruházásokkal, új munkahelyek létesítésével mutatja meg.

Peter Stracar szerint mind több jel mutat arra, hogy a gazdasági válságból kilábalt Európa, de ezért nagyon sokat kellett tenni minden szinten. A válság megtisztulást is hozott, mert lezárt tarthatatlan folyamatokat, és új lehetőségeket teremtett. A GE a válság éveiben is jelentőst pénzt fordított a kutatás-fejlesztésre – ígéretes terület az egészségügyben alkalmazható szoftverek fejlesztése, vagy éppen az ipari internet támogatása –, ennek a befektetésnek a haszna a közeli jövőben már érzékelhető lesz.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.