Különös Facebook-leállás - Támad az Anonymous?

Magyarországról és a világ egy részéről órákig elérhetetlen volt a Facebook. Hivatalos magyarázat nincs.

Szerda reggel nagyjából 7 óra óta elérhetetlen a Facebook; az egyik legnépszerűbb közösségi oldalt nemcsak Magyarországról, de több más országból sem lehet elérni. A Twitteren reggel fél 8-tól kezdtek dőlni a bejegyzések a Facebook leállásáról. A  leállásban Magyarországon kívül érintett volt Albánia, Belgium, Bosznia, Bulgária, Horvátország, Ciprus, Észtország, Franciaország, Finnország, Németország, Izland, Írország, Izrael, Olaszország, Makedónia, Málta, Norvégia, Hollandia, Portugália, Lengyelország, Románia, Oroszország, Szerbia, Spanyolország, Svédország, Svájc, Törökország, Ukrajna, az Egyesült Királyság, Abu Dhabi, Egyiptom, Ghána, Pakisztán, Dél-Afrika és Srí Lanka is. 

A szolgáltatás Budapest több pontjáról, így például a Népszabadság szerkesztőségéből is elérhetővé vált nyolc óra után, és a világ több országából is az oldal beindulásáról számoltak be a Twitteren.

A hiba forrását egyelőre még nem lehet tudni, a probléma okát keresik.

Az Anonymous hackercsoport korábban többször is azzal fenyegetőzött, hogy összehangolt támadásokkal teszi lehetetlenné a Facebook működését, azonban egyelőre semmi jele annak, hogy ilyesmiről lenne szó – írja az Index.

A pcworld.hu elképzelhetőnek tartja, hogy a hibát a közösségi oldal két frissen üzembe állított szerverének (a glb1.facebook.com és a glb2.facebook.com) megbénulása okozta. Az oldal szakértői azt gondolják, hogy a probléma a DNS szervereknél lehetett, mivel több felhasználó is jelezte, hogy proxy, illetve VPN használatával az Egyesült Államokba bejelentkezve gond nélkül tudta használni a Facebookot. 

Korábban 2010. augusztus 31-én délután volt hasonló leállás, amely több országot érintett, akkor pár héttel később az oldal közölte, hogy egy szoftverhiba vezetett az adatbázisok meghibásodásához, emiatt kellett leállítani az egész oldalt, hogy megállítsák az adatbázisok felé irányuló forgalmat.

Ha szaggat a Facebook...

A most hozzáférhető információk többsége szerint a mai napon tapasztalt facebook-rendellenességet az ún. DNS-szerverek hibája okozta. Az esetnek vannak általános - egy későbbi hasonló probléma kikerülésében, illetve az internethasználat egyéb területein haszonsítható - tanulságai. 

Azt persze nem lehet kizárni, hogy a DNS-hiba valamilyen hacker-tevékenység következménye, de ez a felhasználó szempontjából mindegy, hiszen ha egy egyszerű áramszünet okozza, a következmény akkor is ugyanolyan bosszantó. A szóban forgó DNS (Domain Name Service) valójában az internetre kötött komputerek azonosításához használt, számokból álló IP-címeket "fordítják" a gépek saját domainnevére (vagy vissza). Az IP-cím, illetve az abból képzett domain segítségével a Facebookhoz hasonló alkalmazások (például az Amazon vagy a Youtube is) el tudják dönteni, hogy melyik országból látogatjuk meg őket (ezen az elven működnek a régiófüggő hozzáférések). 

Hogy pontosan miért, az most még nem tudható, de a Facebook kiszolgáló számítógépei csak bizonyos országokból érkező bejelentkezéseket nem fogadtak: a DNS-szerverek nem találták az adott országokban lévő számítógépek IP-címeit. Egy ilyen, földrajzi értelemben korlátozottan jelentkező hiba gyakran kikerülhető azzal, ha olyan IP-címről tudunk bejelentkezni, amelynek régióját a rendellenesség nem érinti. Léteznek ún. VPN (Virtual Private Network) szolgáltatók, amelyek pénzért, vagy ritkább esetben ingyen is olyan virtuális hálózathoz biztosítanak hozzáférést, amelyek a DNS-szerverek számára azt mutatják, mintha mondjuk az USA-ban lennénk (ez a leggyakoribb opció). 

Ezt a szolgáltatást többnyire azok veszik igényba, akik valamiért (például azért, mert nagy mennyiségben töltenek le nem legális tartalmakat) nem szeretnék, hogy az IP-címük "közkinccsé" váljon. Ugyanakkor a Youtube is gazdagabb kínálatot ad, ha nem magyar IP-címről jelentkezünk be, és a webes kereskedelmi felületeken - az eBaytól az Amazonig - szintén előnyös lehet, ha nem látszunk kelet-európainak. Ráadásul az amerikai központú szolgáltatásokra - így a Facebookra és a Gmailre is - általánosságban igaz, hogy "odahaza" ( vagyis az amerikai IP-címmel rendelkezők számára) ritkább az üzemzavar.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.