A katasztrófavédelem szennyezte a lillafüredi patakot?

A Greenpeace megfejtette a Szinva-pataki pisztrángpusztulás rejtélyét: a szennyezésre érzékeny halak végzetét a vízbe engedett klórmész okozta. A méreganyag a zöldek gyanúja szerint a Katasztrófavédelmi Igazgatóság területén került bele a Szinva egyik mellékágába.

A Greenpeace múlt héten lakossági bejelentést kapott, hogy Lillafüred fölött a Szinva patakot szennyezés érte, és nagy mennyiségben található a vízben döglött pisztráng. A helyszínen a zöldszervezet képviselői megtalálták a szennyezés forrását, ahol a nyomok alapján jelentős mennyiségű fehér színű anyagot szórtak egy ideiglenes vízfolyásba, amely 50 méterrel lejjebb a Szinva patakba torkollik. A szennyezés helye és forrása a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság területe, illetve annak közvetlen környezete.

A helyszínen vett minták elemzésével megállapították, hogy a kérdéses anyag klórmész, amelynek kémhatása erősen lúgos (pH 12,5). Klórmeszet élővízbe kiengedni tilos, egy ilyen akció hatása katasztrofális lehet a környék élővilágára.

A Greenpeace közleménye szerint a véletlen baleset esélye egészen csekély, azt azonban azt nem lehet tudni, hogy a katasztrófavédelem egyik munkatársa vagy külső behatoló öntötte a veszélyes anyagot a patakba. A helyi katasztrófavédelem igazgatója tíz nappal a bejelentés után az ügy hátteréről és a szervezet érintettségéről sem tudott nyilatkozni.

 

A szennyezés helyszínén a Greenpeace végzett méréseket
A Greenpeace múlt héten lakossági bejelentést kapott, hogy Lillafüred fölött a Szinva patakot szennyezés érte
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.