Kanadában debütál a testbe ültetett gyógyszeradagoló
1981 óta először rendezik a megarendezvényt az Egyesült Államokon kívül, igaz, a határtól nem messze, a kanadai Vancouverben, ahol a kilenc órás időeltolódás miatt még nem tudok végleges részvételi adatokról beszámolni. A február 16-i nyitónapon bejelentett (eredetileg a Science Translational Medicine c. lapban publikált) egyik érdekesség az első sikeres klinikai kísérlet a testbe ültetett távirányítású gyógyszeradagoló chippel. A neves bostoni műszaki egyetem, az MIT szakemberei egy MicroCHIPS Inc. nevű céggel közösen fejlesztették ki azt az eszközt, melyet elsőként a csontritkulás kezelésére vetettek be.
Az 1990-es évek közepe óta fejlesztett chipre tűszúrásnyi helyekre húsz dózisra elegendő nagymolekulájú polipeptid hatóanyagot helyeztek, melyet leheletnyi vékony titán és platinafilmmel zártak le. Amikor programozottan a chip gyenge elektromos impulzust ad ki, az épp „megérintett” gyógyszertartók zárórétege megolvad és egységnyi hatóanyag jut a szervezetbe. Ez megfelel annak a – csont erősségét, sűrűségét és belső szerkezetét javító - napi hatóanyagdózisnak, amit korábban a betegek injekciókkal juttattak a szervezetükbe.
A Harvard Egyetem kutatói által irányított klinikai tesztek tavaly januárban kezdődtek egy dániai kórházban, ahol egy félórás helyi érzéstelenítéssel végzett beavatkozással helyezték el a chipeket négy hónapra hét 65-70 éves hölgybeteg szervezetében. A minden mellékhatás nélkül végrehajtott kísérlet a szakértők szerint új fejezetet nyithat az orvoslás történetében. A kutatók most azon dolgoznak, hogy az előreprogramozható, vagy kívülről rádiójelekkel is vezérelhető chipre évekig működő, több száz – más betegségek ellen is bevethető - hatóanyagdózist tudjanak elhelyezni, ezzel párhuzamosan növelni szeretnék a távirányíthatóság jelenleg még csak néhány hüvelykes távolságát.
Egy másik, most bejelentett érdekesség nyolc kihalófélben lévő nyelv digitális hangszótára, melyet a National Geographic Társaság szakemberei készítettek, akik hangsúlyozták, a század végére Földünk közel 7000 nyelve közül akár a felük is eltűnhet. A kutatók által felvett 24 ezer hanganyag több mint 32 ezer szót rögzített olyan, már alig néhány ember által beszélt nyelv esetén, mint az oregoni silec indián törzs, a Pápua Új-Guinea esőerdeiben élő matukar panau törzs, a Paraguay északi sivatagos részén élő 1200 fős chamacoco népesség, vagy két indiai néptörzs, a remo és a sora nyelve. A hangos szótár mellé képeket is készítettek, amelyek akár utolsó dokumentumai lehetnek egy-egy eltűnőben lévő kultúrának.