Ezzel a sebességgel okostelefonon egy egész estés HD-mozifilm letöltése másodpercek kérdésévé rövidül. A fenti teljesítménnyel egy következő generációs, 7680 × 4320 pixeles felbontású 8K-s videót akár három dimenzióban is nézhetünk. Ennek élessége pedig kétszerese a 4K-s és tizenhatszorosa a full HD-s élességű képeknek. Nem kell persze már a pénztárca után nyúlni, a rendszer csak 2020 táján kerülhet forgalomba, de mindmáig ez a leggyorsabb, valaha is tesztelt mobilhálózat.
A Samsung is igyekszik versenytársa után, de a koreaiak a Nokia csúcsteljesítményének csak háromnegyedét, másodpercenként 7,5 gigabitet értek el nemrég bemutatott rendszerükkel. Persze a gyakorlatban ezek a számok irreálisak, különösen csúcsidőben egy 4G-s hálózat sem képes névleges teljesítményére. Forgalmas hálózatokon a Nokia is csak 100 megabitet ígér másodpercenként, persze ez is négyszerese a 4G valós csúcsteljesítményének. Ilyen sebességgel már lehetővé válik például távirányítható robotok testünkkel való tökéletes szinkronizációja.
A hálózat kapacitásának tízezerszeres növelésével pedig már milliárdnyi számítógép és szenzor köthető majd össze egy időben. Ezek persze még a jövő tervei, a Nokia jelenleg 73 ezer MHz-es frekvencián teszteli a rendszert, ami a gyakorlatban működő mobilhálózatok jeleinek 700–3500 MHz-es értékéhez képest iszonyatos növekedés.
De mire is lehet jó egy 5G-s hálózat? Néhány éven belül a mobilhálózatoknak a jelenlegi forgalom tízezerszeresét kell továbbítaniuk, s az önjáró autók és a legkülönbözőbb okos háztartási gépek is az interneten keresztül kommunikálnak, s mindezek révén mind több lesz az „okos otthon”, az 5G elengedhetetlen lesz. Az új széles sávú mobiltechnológia az energiafelhasználás növekedése nélkül a jelenleginek tizenötödére, egy ezredmásodpercre csökkenti az adatok továbbításának késleltetési idejét. Ez azt az időt jelenti, ami például tárcsázástól a kapcsolat létrejöttéig tart.
Az egyre rövidebb, csupán milliméteres hullámhosszú jelek egyre nehezebben hatolnak majd át a falakon, ezért elképzelhető, hogy miniatűr „cellákat” vagy „adótornyokat” kell majd telepíteni minden épületre vagy akár terembe. Ez persze óriási forgalomnövekedést is jelent, amelynek megoldása még sok gondot jelent. Elképzelhető, hogy a megoldás az lesz, hogy a telefonok az adótorony, vagyis a központ vagy akár egy wifi router kikerülésével közvetlenül a másik telefonra küldjék adataikat. Ehhez persze új mobilokra is szükség lesz.