Az FBI ezek megszerzésére szólította fel az almás céget, ám Tim Cook vezérigazgató ezt elutasítja, mondván, ha egy programot írnának a feladatra, veszélyes precedenst teremtene, és ha lenne egy ilyen program, az rossz kezekbe kerülve minden iPhone-tulajdonosra veszélyt jelenthetne. A múlt héten független szakértők is megerősítették: ennek a lehetősége még egyszeri esetben is fennáll, ami után a programot megsemmisítenék.
|
Szimpátiatüntetés az Apple mellett: beletörhet az FBI foga az almába? Lucy Nicholson / Reuters |
Az Apple mellett az informatikai ipar történetében példátlan egységben sorakoztak fel a nagy cégek, köztük az Apple konkurensei, így a Google, a Facebook, a Microsoft, a Mozilla, a Snapchat, a Whats-App, az AT&T több más vállalattal együtt közös jogi beadvánnyal fordult egy szövetségi bírósághoz, hogy az Apple-t támogassa a vitában a hatóságokkal szemben. Az Intel önálló keresetet nyújtott be az Apple védelmében, a Cisco pedig a tárgyaláson szólal majd fel az Apple mellett. Eközben a San Bernardinóban elkövetett terrortámadás áldozatainak hat családtagja beadványában a kormány mellé állt.
Úgy tűnik, jelenleg nincs ilyen jogszabály, amely ilyen esetre vonatkozna. A fő határvonal a magánélet és a biztonság között húzódik. Valójában tehát a Nagy Testvér régóta felettünk lebegő árnya öltött testet ebben a háborúban, amelynek kimenetele egyelőre még nyitott. Kétségtelen, az is veszélyes, ha valaki azért élvezi a magánadatok védelmét, hogy bűnt kövessen el, ahogy az áldozatok családtagjai írják ellenoldali keresetükben. Amint azt is felhozzák, hogy az Apple a kínai hatóságok merőben más demokráciamodelljének megfelelve a hatalmas piac reményében rutinszerűen változtat a rendszerein.
|
James Comey, az FBI igazgatója: esküdt ellenség? Joshua Roberts / Reuters |
Az új törvényt kikényszerítő kongresszusi vita a Washington Post szerint erősen érzelmi töltetű lesz, és az információk hiánya miatt várható, ha lesz is jogszabály, azt hamarosan át kell majd alakítani. A technika gyorsabban száguld előre, mint hogy ennek következményeit, etikai vonatkozásait felfognánk. A jelenlegi etikai szabályok az 1800-as évek végére nyúlnak vissza, amikor az újságok először kezdtek pletykákat közölni, de a mai szellemi tulajdonjogok forrása is a gőzgép koráig eredeztethető.
|
Tim Cook Apple-vezér nem hagyja annyiban Carlo Allegri / Reuters |
Ám a technika szédületes iramban száguld, és ma már kamerák vesznek körül mindenkit. Egyre több eszközünk csatlakozik internetre, és ezek zömét meglehetősen hézagos szabályok keretezik. A mesterséges intelligencia is itt van már a küszöbön, amelynek jövőbeni veszélyeire olyan távlatos gondolkozók is felhívták a figyelmet, mint Elon Musk, Bill Gates vagy Stephen Hawking.
A mostani vitát, amely a titkosítás körül zajlik, eddig zömmel tehát a terrorizmus árnyékában a bűncselekmények leleplezésére hegyezték ki, miközben a másik oldalon a személyi biztonság gyengülésével globális és hosszú távú veszélyek rémlenek fel – figyelmeztetett a hét végén Zeid Raad al-Husszein, az ENSZ emberi jogi főbiztosa. A történet folytatódik...