Gyűjtsd a papírt és a fémet - akció az italosdobozok szelektálásáért

Talán egyetlen háztartási hulladékfajta gyűjtési és hasznosítási szokásait sem ismerjük annyira, mint a tejes és gyümölcslés kartondobozokét: a vonatkozó statisztikákban szinte darabonként nyomon követhető az italcsomagolások sorsa. Az adatokból egyedül az nem derül ki, hogy mi az oka a szelektálási arány növekvő, de európai összehasonlításban továbbra is alacsony arányának.

Az említett statisztikákat összeállító Italos Karton Környezetvédelmi Egyesülés (IKSZ) megalakulásának kezdete, 2004 óta 2%-ról 19%-ra nőtt Magyarországon a szelektíven gyűjtött és újrahasznosított italos kartondobozok részaránya. A gyűjtés sikeressége részben a társadalom tudatosságától, részben pedig a szelektálás megszervezésétől függ - általánosságban elmondható (Magyarországon is), hogy ahol házhoz menő különgyűjtés működik, ott lényegesen magasabb a szelektíven gyűjtött hányad, és minél kényelmesebbre van hangolva a rendszer (minél kisebb távolságot kell megtenni a gyűjtőpontokig), annál hatékonyabb a gyűjtés. A legjobb eredményt nemzetközi viszonylatban a kötelező betétdíjas rendszerek eredményezik, arról viszont megoszlanak a vélemények, hogy ezekbe integrálni lehet-e az italos karton csomagolást.

Idehaza a begyűjtési arány az utóbbi esztendőkben évente 2-3 százalékponttal nőtt, jelenleg 19 százaléknál járunk. Ez bővebben annyit jelent, hogy egy magyar háztartásban átlagosan évente 125 darab italos kartondoboz válik hulladékká, amelyből 23 kerül a szelektív gyűjtőedényekbe. Ez a szám önmagában nem sokat mond - az Európai Unióban átlagosan 35% körüli a csomagolás begyűjtési aránya, míg Csehországban 30%, Ausztriában 42%, Németországban pedig eléri a 65%-ot.

 A hazai begyűjtési és hasznosítási arány 2300 tonna, vagyis 79,8 millió darab italos kartondoboz szelektív visszagyűjtését és újrahasznosítását jelenti (ez a papírmennyiség több mint 15 ezer fa nyersanyagtartalmával egyenlő, azaz elvben ennyit lehet kiváltani, ha a kartondobozok speciális, hosszú rostú papírját újrahasznosítják - az igazsághoz persze az is hozzátartozik, hogy az italoskartont rendszerint olyan ültetvények faanyagából gyártják, amelyeket kifejezetten ebből a célból ültettek. Az újrahasznosítás energiamérlegéről ellentmondásos információk állnak rendelkezésre (a kombinált csomagolások feldolgozása előtt a papírt, a műanyagot, illetve egyes esetekben a kettő között lévő fémfóliát szét kell választani), emiatt a környezetvédő szervezetek inkább az egynemű, illetve könnyen lebomló csomagolások használatát szorgalmaznák.

Itthon a továbblépés lehetőségét egyelőre a tudatosság növelésében látják. Az IKSZ az Európai Unió 48 millió forintos támogatásával szemléletformáló kampányt indít az Új Széchenyi Terv Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) segítségével. A kampány részben a hulladék-keletkezés megelőzésére, részben pedig a szelektív gyűjtés népszerűsítésére irányul. A lakosság hat megyében (Komárom-Esztergom, Veszprém, Fejér, Tolna, Somogy és Baranya),illetve Budapesten és az agglomeráció településein találkozhat a kampány üzeneteivel.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.