Greenpeace klimatikus utcaszínháza Budapesten

A Batthyány-téren Greenpeace aktivisták utcaszínházzal hívták fel a figyelmet arra, hogy Magyarország a készülő EU-s Klímavédelmi Csomag megszavazásakor esetleg elhamarkodottan dönt.

A magyarok nemzeti érdeke is, hogy a tagországok támogassák a 30 százalékos szén-dioxid kibocsátás Európai Unión belüli csökkentést 2020-ig - hirdették a zöldszervezet tagjai.

Az IPCC (Éghajlatváltozási Kormányközi Testület) jelentése szerint Magyarország a klímaváltozás szempontjából az egyik legsérülékenyebb ország. Ha a globális felmelegedés hatására az átlaghőmérséklet „csak” 2 fokkal emelkedik, addig a Kárpát-medencében akár 3-4 fokkal is nőhet. Ennek egyértelműen drasztikus hatásai lehetnek mezőgazdaságunkra, hiszen az Alföld nagy része elsivatagosodhat, és nyáron az ivóvízkészleteink is nagymértékben megcsappanhatnak. A világ vezető közgazdászai egyetértenek abban, hogy a klímaváltozás káros hatásainak megelőzése, mérséklése sokkal olcsóbb, mint következményeinek enyhítése. A Greenpeace szerint a kormány azonban csak a kibocsátás csökkentésben rejlő gazdasági hasznokat látja, nevezetesen a jelenleg még nagy mennyiségben rendelkezésünkre álló széndioxid kvótákkal való kereskedelmet, amitől egy szigorúbb EU-s vállalás esetében részben eleshetnénk. Félő, hogy a rövidtávú haszon elérése ismét kecsegtetőbbnek bizonyul a megfontolt, hosszútávon is fenntartható befektetéseknél.

„Az EU-s Klímacsomag megalkotásakor Magyarországnak támogatnia kell a 30 százalékos szén-dioxid-kibocsátáscsökkentést 2020-ig, az Európai Unió területén belüli teljesítéssel.” – mondta Tömöri Balázs, a Greenpeace kampányfelelőse. „Amennyiben ez nem történik meg, és több ország is saját önző rövidtávú érdekeit veszi csak figyelembe, Európa nem lesz hiteles vezetője a globális klímavédelmi törekvéseknek, sőt ronthatja a 2009-es koppenhágai, a teljes földet átfogó új klíma-megállapodás esélyeit.

Ugyanakkor már vannak, akik jó példával járnak előttünk, hiszen felismerték a klímavédelem fontosságát, és az abban rejlő lehetőségeket. Ilyen például Nagy-Britannia, ahol civilek sokasága azért fogott össze, hogy az eddigi legnagyobb volumenű kormányzati vállalást elérje, miszerint 80 százalékkal csökkentik szén-dioxid kibocsátásukat 2050-ig.”

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.