A brit hatóság a hét elején zöld utat adott az új londoni orvosbiológiai intézet, a Francis Crick Institute tavaly szeptemberi kérelmének, hogy szigorúan kutatási célból génmódosítási kísérleteket végezhessen emberi embriókon. A világon elsőként megadott engedély sok vitát kavar.
Ismét kiderült, a britek meglehetősen pragmatikusan közelítenek természettudományos kérdésekhez. Az ország angliai fele a GM-növények termesztését sem tiltja, ahogy az orvosi célú genetikai kutatásban is pozitív módon viszonyultak kutatóik kérelméhez. Akárhogy is, a megrendelésre készülő dizájnbébiktől való félelem nem ijesztette meg a döntést hozó hatóságot (HFEA), s igent mondott az élet legelső szakaszának jobb megértését szolgáló kutatásra. Természetesen tilos lesz módosított génállományú embriót anyaméhbe ültetni, ám a hibás gének kijavítása minden bizonnyal a támadók célkeresztjébe kerül.
Fotó: Cathal McNaughton / Reuters |
Tavaly elsőként kínai kutatók jelentették be, hogy egy örökletes vérbetegség, a súlyos vérszegénységet okozó és gyógyíthatatlan béta thalassemia korrekciója céljából a pár éve felfedezett és minden eddiginél pontosabb génátszabást lehetővé tevő Crispr/Cas9 nevű módszerrel módosították, kijavították egy emberi embrió génjeit. A sikeres beavatkozás után az embriókat elpusztították. Akkor a brit kérelmet benyújtó intézet fejlődésbiológusa, Robin Lovell-Badge a Nature számára azzal magyarázta a kínai bejelentés keltette aggodalmat, hogy Kínában nincs törvényi szabályozás a humán embriókkal való kísérletekre, az engedélyek csupán helyi etikai bizottságoktól függenek.