Vastag gipsz helyett 3D-s technológiával rögzíthetik a töréseket egy magyar informatikus ötletének köszönhetően.
A hétköznapi betegek is hasznát vehetnék az orvosi csúcstechnológiának, amennyiben találna finanszírozót ötlete megvalósítására Molnár Miklós. A fiatal informatikus a 3D-s nyomtatás technológiáját vetné be a traumatológiákon a törések rögzítésére.
Molnár Miklós története két éve egy csuklótöréssel indult. A Merényi Gusztáv Kórházban nem vették észre, hogy a törött csontvégek elmozdultak, csak begipszelték a kezét. Érezte, hogy valami nem stimmel, ezért elment a Péterfy Sándor utcai kórház baleseti intézetébe másodvéleményt kérni a csuklójáról. Ott derült ki, hogy rosszul rögzítették a törést, és az ellátási hiba miatt négy-öt hét helyett több mint két hónapig kell gipszet viselnie. A fiatal informatikusnak folyton azon járt az esze, hogyan szabadulhatna mielőbb a gipsztől, vagy legalább hogyan lazíthatna rajta annyit, hogy könnyebben elviselhető legyen ez az időszak.
Akinek már volt hagyományos gipsze, tudja, hogy az mennyire nehéz, erősen terheli az ízületeket. A törött végtag rögzítése legalább hat hétig tart, ezalatt a gipszet óvni kell a víztől, mert ha attól fölpuhul, deformálódik, értelmét veszti, nem úgy rögzít, mint ahogyan arra szükség lenne. Ha valaki áldoz is 10-14 ezer forintot a könnyebb műanyag gipszre, az se jár sokkal jobban, mert a rögzítés alatt a bőre befülled, mosakodni azzal sem lehet. Mire a csont összeforr, a gipsz alatt foszlani kezd a bőr, az izmok sorvadnak. Például a törött bokánál megtapasztalható, hogy nagyjából ugyanannyi idő kell a gyógyulás utáni rehabilitációra, mint amennyi ideig a gipsz fönn volt.