Építész- és régészhallgatók sora jelentkezett, hogy a világ egyik legnagyobb múltú országának műemlékeit kutathassa egy nemzetközi misszió tagjaként, ám volt olyan szülő is, aki megütközött a felhíváson, mondván, háború sújtotta országba vinnék az egyetemistákat.
– Érthető, ha egy hozzátartozó aggódik, amikor olyan hely merül fel úti célként, amely csak negatív hírek kapcsán szerepel a médiában. De ugyanilyen természetes az is, hogy kockázatos területre nem vinnénk hallgatókat, kollégákat. A mi kutatási területünkön soha nem volt háború, és távol esik a hírekben szereplő helyszínektől – bocsátja előre Major Balázs, a kutatás szervezője.
A nyárra tervezett nemzetközi projekt nem előzmény nélküli, Major lassan húsz éve kutat Szíriában. Mint felidézi, többéves terepmunkát követően 2006-ban kérte fel Szíria kulturális minisztériuma a Közel-Kelet legnagyobb keresztes vára, a Földközi-tenger partján fekvő margati erődítmény kutatására, amelyben II. András magyar király is megfordult. A régész szerint a felfoghatatlanul ép állapotban megmaradt vár feltárásán a háború 2011-es kirobbanásakor már 75-80 magyar dolgozott szír és magyar állami forrásokból, hazai szponzorációból. A Szíriai–Magyar Régészeti Misszió több szenzációs eredményt produkált: felfedezte a Közel-Kelet legnagyobb keresztes falképét, egy pokoljelenetet ábrázoló freskót és egy eddig ismeretlen várost a várhegy nyugati lejtőjén.
|
Major Balázs Reviczky Zsolt / Népszabadság |
– A háború kitörése után a munka lelassult, a csapat tagjainak többsége itthon folytatta a feldolgozómunkát a hazahozott anyagokon. Tavaly kétszer dolgoztunk a terepen, és egy UNESCO-program keretében képzéseket tartottunk, az idén pedig már két terepmunkaszezonon vagyunk túl egyre bővülő csapattal a biztonságos partvidéken – mondja Major, aki megemlíti azt is, hogy eddig csak öt végzős hallgatónak tudtak lehetőséget adni a részvételre.
Azt mondja, a háború soha nem érintette Szíria tengerparti zónáját és Tartúsz megyét, ahol dolgoznak. Fontos tudni azt is, hívja fel figyelmet, hogy a tengerparti, jobbára keresztények és alaviták lakta térség a kormány biztos hátországának számít, a kutatási terület pedig 280-300 kilométerre van a legközelebbi fronttól. A több évtizedes helyi kapcsolataiknak, a térségben normálisan működő államigazgatásnak, az erős katonai őrizetnek köszönhetően és mert lényegében csak a szállás meg a vár között ingáznak, a kinti lét teljesen biztonságos. A kutatók európai légitársaságokkal jutnak el Libanon fővárosába, Bejrútba, ahonnan háromórányi autózással már Margat váránál vannak. Ez azt is jelenti, hogy baj esetén alig egy óra alatt el tudják hagyni Szíriát.
|
Részlet a pokoljelenetet ábrázoló freskóból |
– Ha nem látnánk a távoli harcokban elesett katonák posztereit az utak mentén, nem lennének a gyakori ellenőrző pontok, semmi sem utalna arra, hogy az ország egyes részein háború van. A háború most sajnos még annyiban érintett meg minket, hogy hetek óta nem hallottunk az egyik szíriai hallgatónkról, aki Aleppóban, a kiújult harcok közelében lakik. És szomorú látni azt is, miként mennek el értékes évei a katonai szolgálattal a várunkban állomásozó egység parancsnokának, aki civilben egy tehetséges, angol szakos egyetemista – meséli Major.
Az előkészületek része, hogy Bécsbe kell utazni vízumért, mert több nyugat-európai országhoz hasonlóan a magyar kormány is redukálta a diplomáciai kapcsolatot Szíriával, így bezárt a budapesti nagykövetségük.
Mindezek tükrében Major Balázs azt állítja, az eddigiekhez hasonlóan a nyári szíriai terepmunkára is gondos előkészületek után, a szülők jóváhagyásával utaznak majd Szíriába azokkal a hallgatókkal, akiket kiválasztanak a jelentkezők közül. A nemzetközi terepmunkára ugyanis – miként a háború előtti időkben – újra sokszoros volt a túljelentkezés.
Névjegy
MAJOR BALÁZS 1975-ben született régész, történész, arabista. A Pázmány Péter Katolikus Egyetem régészeti tanszékének vezetője. A szíriai, libanoni és kurdisztáni magyar régészeti missziók vezetője. A nagy-britanniai Cardiffi Egyetemen doktorált, Damaszkusztól kezdve Leuvenen át Los Angelesig rendszeresen tart előadásokat.