Felfedezték a rövidtávú memória mechanizmusát?

Hogyan tudja tárolni az információkat a gerinces állatok agya? Ez a kérdés már évtizedek óta foglalkoztatja a tudósokat, eddig azonban még nem sikerült teljes képet alkotniuk arról, miként működik az emlékezet. Most egy lépéssel közelebb kerültünk a megoldáshoz, ugyanis a chicagói Rosalind Franklin Egyetem munkatársai bejelentették: felfedezték a rövidtávú memória egyik lehetséges mechanizmusát.

Az idegsejtek jellemző sajátossága, hogy képesek rövid elektromos impulzusokat létrehozni. Ezen jelek segítségével tudnak a neuronok egymás között és a szervezet más sejtjeivel is kommunikálni. A kutatók által tüzelésnek hívott folyamat fenntartásához elengedhetetlenül fontos, hogy az adott idegsejtet elegendő mennyiségű impulzus érje a szomszédos neuronoktól. Amennyiben az elektromos jelek amplitúdója egy bizonyos szint alá csökken, a kommunikáció megszakad.

Kyriaki Sidiropoulou és kollégái Chicagóban olyan idegsejtekkel kísérleteztek, amelyeket egerek ún. prefrontális kérgéből, a rövidtávú memória központjának vélt, közvetlenül a homlok mögött elhelyezkedő agyi területből nyertek ki. A tudósok folyamatosan stimulálták az izolált neuronokat, és arra lettek figyelmesek, hogy azok a szokásosnál jóval tovább, körülbelül egy percig adtak le jeleket társaik felé.

  A szakemberek feltételezése szerint az agy más régióiból érkező információk a prefrontális kéregben összegződnek, és kapcsolódnak hozzá a már meglévő emléknyomokhoz. Mivel azonban az idegrendszer információfeldolgozó kapacitása véges, az új benyomásoknak a végleges rögzítés előtt még egy meghatározott ideig tárolódniuk kell. A Sidiropoulou munkacsoportja által vizsgált, makacsul tüzelő idegsejtek valószínűleg ezt a feladatot látják el.

A homloklebeny a felelős
A homloklebeny a felelős
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.