Dunaföldvár: a sukorói modelltől tartanak a zöldek
Amint arról a Népszabadság már beszámolt, a Fagen üzemében a szintén amerikai Cargillen keresztül hazánkban vásárolt gabonából terveznek etanolt gyártani, elsősorban exportra. A beruházás nyomán több mint a duplájára nőne a jelenleg évi 150 ezer tonnás hazai etanolgyártó kapacitás. Ez mindenképpen pozitív fejleménynek tűnik, ugyanakkor a lapunk által megkérdezett szakértők szerint az üzemnek negatív hatásai is lehetnek, amelyekkel a támogatási döntés meghozatalánál számolni kell.
Az etanolgyár kukoricaigénye kismértékben növelheti a hazai élelmiszerárakat. Ezen túl - annak ellenére, hogy Európában etanolhiány van, vagyis a kontinens országainak jelenlegi etanolszükségletét csak importtal lehet fedezni - akár értékesítési nehézségek is felléphetnek. Az etanol ugyanis olyan jövedéki termék, amelynek kereskedelmére még a benzinnél is bonyolultabb szabályok vonatkoznak, és így ez a termék praktikusan kívül esik az áruk szabad mozgását rögzítő kereteken. Amíg az EU-ban nincs egységes jövedéki szabályozás az etanolra, addig a tagállamok közötti kereskedelem meglehetősen nehéz.
A beruházással kapcsolatos minősítési tervekre elsőként felfigyelő szervezet, a Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) arra figyelmeztet, hogy a mindössze két és fél napos határidő ellentétes az elektronius információszabadságról szóló törvénnyel. Ráadásul ilyen rövid határidő alatt - amelyről a közvélemény csak utólg értesült - nem is lehet megalapozott, részletesen indokolt véleményt készíteni.
A zöldek levelet írtak a tárcának, amelyben azt kérik, hogy biztosítson a törvényes előírásoknak megfelelő határidőt a kormányrendelet-tervezet véleményezésére. Az MTVSZ álláspontja szerint egyébként nem állnak fenn a kiemelt beruházássá nyilvánítás feltételei.