Dízelgyárban robotoló gombák
Egy, a dél-amerikai esőerdőkben tenyésző gomba a bioüzemanyagok új forrásává válhat - jelentették be amerikai kutatók, akik szerint a Gliocladium roseum nevű parazita gomba valójában egy rendkívüli tisztaságú biodízelüzem. A brit Daily Telegraph című napilap beszámolója szerint a szakembereket meglepte, hogy a patagóniai őserdőkben honos, hócserjefélék közé tartozó, akár 12 méteresre is megnövő Eucryphia cordifolia élősködője természetes módon, a fa cellulózának átalakításával tökéletesen tiszta biodízelt képes előállítani.
Ipari körülmények között a növényi alapanyagokat először cukorszerű szerves molekulákká alakítják, majd fermentálják az anyagot a bioetanol előállításához. Amennyiben a most felfedezett gombát dízelolaj termelésére használnánk, akkor megtakaríthatnánk az ipari termelés néhány költséges lépését. Hasonló megoldással alacsonyabbrendű szervezetek (elsősorban algák) közreműködésével egyébként már a világ több kutatóintézetében is sikerrel próbálkoztak, például Ukrajnában és az Egyesült Államokban.
A kutatók azt tapasztalták, hogyha a "dízelgombát" potenciálisan pusztulást okozó antibiotikumok hatásának teszik ki, akkor az védekezésképpen illékony gázt termel. Amikor a gáz összetételét elemezték, kiderült, hogy az hatalmas mennyiségű szénhidrogénből illetve szénhidrogén-származékból áll. Tény, hogy a gomba kevesebb dízelt termel, mintha cukorból állítanánk elő az üzemanyagot (ebben az esetben etanolt), de a fermentációs technológia feljavításával és némi génmanipulációval javítható az eredmény – állítják a kutatók
A felfedezés megkérdőjelezi eddigi ismereteinket a fosszilis energiahordozók kialakulásáról. A közkeletű felfogás szerint ezek úgy keletkeztek, hogy az elhalt növényi (és részben állati) maradványok hosszú időn át, nagy nyomás alatt és magas hőmérsékleten olajjá vagy gázzá alakultak. Ha azonban az őserdei gombák képesek a dízel előállítására, akkor az is előfordulhat, hogy ezek (vagy a földi vegetáció korábban élt más képviselői) közvetlenül is hozzájárulhattak a hagyományos energiahordozók keletkezéséhez.