Bolond Nobel a csimpánzok hátsójáért

Hogyan mozog a lófarok, miért zöldülnek be egyes svéd emberek és miként ismerik meg egymást a csimpánzok a hátsójukról? – ehhez hasonló alapvető tudománytalan eredményekért ítélték oda az idei IgNobel-díjakat.

Az IgNobelt 1991 óta osztják ki, idén már a huszonkettedik átadásra került sor. Az alapszabály szerint olyan kutatással lehet nyerni, amelyet nem lehet vagy nem érdemes megismételni, illetve amelyek nevetésre ingerelnek – ugyanakkor a kutatásokról szóló beszámoló akár nívós tudományos folyóiratban is megjelenhetett. Az IgNobel-díjjal nem jár pénz, sőt a díjazottak maguk fizetik az utazási költségeiket. A Harvard Egyetemen tartott ünnepi átadáson valódi Nobel-díjasok adták át az elismeréseket – no nem mindenkinek, hiszen a díjazottak közül több nem örült az elismerésnek és ezért nem ment el az ünnepségre.

A hagyományosan a Harvard Egyetemen átadott díjat eddig három magyar, illetve magyar származású kutató érdemelte ki. 1991-ben Teller Ede kapott békedíjat a béke szó jelentésének megváltoztatásáért (a csillagháborús tervek okán), 2005-ben pedig Gál József nyert a pingvinek székletürítésének folyadékdinamikai leírásáért. Harmadik magyarként egy szegedi kémikus 2008-ban kapott IgNobel-díjat egy 2000-ben, a Nature-ben publikált cikkéért. Tóth Ágota japán kollégáival egy nyálkagomba útkeresését elemezte. A díjat a humoros amerikai tudományos magazin (Annals of Improbable Research) alapította.

Az ahogy korábban, úgy idén is meglehetősen lazára vett díjátadáson valamennyi díjazott legfeljebb hatvan másodpercben védhette magát, pontosabban ennyi időt kapott a díjat elfogadó beszédre. A hatvan másodperc letelte után ifjú hölgyek hangos kiáltásokkal – unalmas – félbeszakítják. A műsor elmaradhatatlan része a papírrepülő-dobálás.

Idén tíz kategóriában hirdettek IgNobel-díjat. Egy brit–amerikai csoport a hölgyek által gyakorta viselt frizura, a lófarok fizikai jellemzőit kutatta. Olyan apróságokra is figyeltek, hogy milyen merev a haj, milyen irányban állnak a hajhagymák, hullámos, vagy éppen egyenes hajról van szó. Ezek alapján modellezték a lófarok viselkedését, illetve egyenletet is alkottak erre – az egyenletbe egy úgynevezett Rapunzel (Aranyhaj) számot is beiktattak. A kutatók egyike, Patrick Warren a BBC-nek azt mondta, örül az elismerésnek, nem is gondolta, hogy munkájának egy szelete ilyen jelentős visszhangot vált ki.

 

A 2012. év Ig-Nobel nyertesei:

Pszichológia díj: Anita Eerland és Rolf Zwaan (Hollandia) és Tulio Guadalupe (Peru / Oroszország / Hollandia) – baloldalunkra támaszkodva miért tűnik kisebbnek az Eiffel-torony

Békedíj: The SKN Company nevű orosz cég régi lőszereket alakított át apró gyémántokká.

Akusztika díj: Kazutaka Kurihara és Koji Tsukada (Japán) a SpeechJammer nevű készülék létrehozásáért – a gép kis késéssel megismétli a kimondott szavakat. Az unalmasan, terjengősen, vagy éppen hadarva beszélőket beszédváltásra kényszeríti.

Idegtudományi díj: Craig Bennett, Abigail Baird, Michael Miller és George Wolford (Egyesült Államok) annak bizonyításáért, hogy döglött lazacok agya megfelelő eszközök használatával tudományosan értékelhető agyi aktivitáshoz vezet.

Kémia díj: Johan Pettersson (Svédország) kiderítette, hogy Anderslöv város egyes házaiban miért lesz az emberek haja zöld.

Irodalmi díj: Az Egyesült Államok kormányának egyik szervezete (General Accountability Office) egy beszámoló beszámolójáról készített beszámoló elkészítéséért.

Fizika díj: Joseph Keller (amerikai), Raymond Goldstein (US / UK), Patrick Warren és Robin Ball (Egyesült Királyság) a lófarokra ható fizikai erők meghatározásáért.

Folyadékáramlási díj: Rouslan Krechetnikov (Oroszország / Kanada) és Hans Mayer (Egyesült Államok) séta közben miért lötyög ki a csészéből a kávé.

Anatómiai díj: Frans de Waal (Hollandia / Egyesült Államok) és Jennifer Pokorny (Egyesült Államok): csimpánzok hogyan ismerik meg egymást a fenekükről – fényképeken.

Orvosi díj: Emmanuel Ben-Soussan és Michel Antonietti (Franciaország) hogyan akadályozható meg a betegek felrobbanása végbéltükrözés során.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.