A holográfia hajnala és horizontja

Belépve a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának konferenciatermébe, rögtön rá akartam ugrani az ott kiállított hologramokra, hiszen már távolról is vonzották a szemet. Ráadásul a kiállítás nem csak a képekről szól, hanem a holográfia felhasználási módjairól. Amiből több van, mint gondolnánk.

A napokban „A holográfia hajnala és horizontja" címmel nyílt kiállítás felé menet azon gondolkodtam, vajon milyen területeken használják ezt a technikát. A bankjegyeken található csík mindenkinek ismerős, sőt a bérletek nagy részén is ott a másolásvédelemre szolgáló hologram, de ezen kívül nem sok minden jutott az eszembe. Szerencsére a bemutató teljes képet ad ad, emellett látványos holografikus képeket is megtekinthetünk. A tér minden irányába nyúló kalapáccsal, koponyával, de, még a Szent Korona holografikus másával is találkozhatunk.

De nem szabad elfeledkezni arról, hogy miért is van ez a kiállítás. Az indok: Gábor Dénes épp 40 évvel ezelőtt kapott fizikai Nobel-díjat a hologram felfedezéséért. Bár 1971-ben nyerte el a díjat, magát az elvet, amit ma is használnak, még 1947-ben fektette le. Ezen elv szolgál talajául azoknak a fejlesztéseknek, amikről bővebben is olvashatunk a kiállításon, s ahol a holográfia naponta alkalmazott technológia. Szó esik egyebek mellett az adattárolásról és -védelemről, a vízminőség ellenőrzésről, sőt a 3D-s mozgóképekről is.

Az ingyenes kiállítás roppant érdekes. A számtalan holografikus kép mellett egy húsz perces interjút is láthatunk Gábor Dénessel. A hologrammok nézegetése közben a plakátokra pillantva megtudhatjuk, merre jár manapság ez a módszer. Tény, hogy van néhány leírás, ami egy a szakmában nem járatos embernek elég nehezen érthető, de azért nem kell félni, a leírások zöme könnyen értelmezhető. És ha belefáradtunk az olvasásba, akkor a holografikus képek nyújtotta „varázslattal” még mindig elég sok időt el lehet tölteni.

Akit kicsit is érdekel a téma, mindenképpen látogasson el a NOVOFER és a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala által szervezett kiállításra, mely október 13-áig tekinthető meg a Garibaldi u. 2. alatt. Érdemes végigolvasni a posztereket, ha másért nem, azért is, mivel a rendezvény fent van a facebook-on – www.facebook.com/Holografia – ahol egy holográfiával kapcsolatos kvízjáték várja az érdeklődőket, amelynek kitöltésével, ha a sorsoláson is kedvez a szerencse, a játékosok értékes könyveket, pólót és pendrive-ot nyerhetnek.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.