Itt a piros, hol a szabály?
Hogy törvényes-e, sokszor fel sem merül: ez sokadik szempont a felhasználóbarátság, a nyerési esély és a magas kifizetések lehetősége mögött. Az Ittapiros.hu oldal munkatársai, „szerencsejátékokért rajongó” szerkesztői készítettek egy érdekes infografikát az állam és a szerencsejáték-ipar évtizedes „meccseiről”.
Ebből jól láthatóan kiderül a mára tényként kezelt helyzet: az eddig minden bevétel és szabályozás felett felügyeletet ellátó állam – hiába remél ebből most is milliárdokat – jelenleg „nem talál fogást” az internetes szerencsejátékokon, nem tudja teljes körűen ellenőrizni, mert nincs rálátása. Más kifejezéssel: ezen a területen egyelőre várat magára a szabályozás.
„Jelenleg Magyarországon csak a Szerencsejáték Zrt. (SZRT) rendelkezik hírközlő eszköz és rendszer útján nyújtott fogadás szervezésére engedéllyel” – mondja a NAV. A nyakatekert megfogalmazás mögött az internetes szerencsejátékot értik, amelynek sem összesített számáról, sem a legális, illetve engedély nélküli játékokban részt vevők arányáról nincs adat.
Az SZRT-nél már többet tudnak, főleg az online sportfogadásról, amely Magyarországon és az egész világon is egyre népszerűbb. Az engedéllyel nem rendelkező internetes fogadóirodák európai árbevételét 42 milliárd euróra (!) becsüli a European Lotteries, vagyis az európai lottótársaságokat – köztük az SZRT-t is – tömörítő szervezet kutatása – tudtuk meg az SZRT sajtóosztályától.
A fogadásokra szakosodott www.Bet365.com vagy awww.sporting365.com és más portálok a hazai internetes médiában is népszerűsítették magukat, a fogyasztóvédelmi hatóságok eljárásokat is indítottak az ezen hirdetéseket közzétevő portálok üzemeltetői ellen, de egymásnak ellentmondó ítéletek születtek ezen a területen – mondja az internetes világ jogi kérdéseivel foglalkozó ügyvéd, Ormós Zoltán, az Ormosnet.hu szakértője.
A becsült hatalmas összeg láttán magától értetődő, hogy az SZRT is szemet vetett az internetezők pénztárcájára: „Tapasztalataink azt mutatják, hogy az online játékmód népszerűsége lassan, de biztosan növekszik. Egyebek közt erre a tendenciára reagálva, nemrégiben elkezdtük online sportfogadói oldalunk fejlesztését, az előkészületek jelenleg is folynak. Az oldal fejlesztésével nem titkolt célunk, hogy azokat a fogadókat, akik magyarországi, engedéllyel nem rendelkező fogadóirodáknál játszanak, hazacsábítsuk, és biztonságos, legális, ellenőrzött körülmények között játszhassanak.”
Addigi is korszerű médiumokon keresztül próbálják megcélozni a játékosokat: az SZRT-t tízezrek követik a Facebookon, százezrek a YouTube-on, és hamarosan lesz okostelefonos számsorsjátékuk is. Persze idealizmus lenne remélni, hogy kizárólag felelős nagykorúakat szólítanak meg így. Az SZRT-nek is kihívás a net egyik fő jellegzetessége: a játékosok valódi életkorának és egyéb adatainak ellenőrzése.
Vadnyugati viszonyokról beszéltünk: „Az engedély nélküli online szerencsejátékban részt vevő játékost jogszabály nem rendeli szankcionálni”– így a NAV sajtóosztálya. Büntetés nincs, de a nyeremény sem garantált, hisz „a szerencsejátékban részvétel a játékos saját kockázatára történik, mivel a nyereménnyel kapcsolatos igény bírói úton nem érvényesíthető a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény rendelkezése szerint.” Több mint ötven évvel ezelőtti törvényre hivatkoznak.
Az engedély nélküli szerencsejáték szervezője is súlyos büntetésekre számíthat, akár két év börtönnel is sújtható – egy 1978-as törvény szerint. „Hiányoznak a végrehajtási rendeletek, tehát hiába lépett életbe 2012. január 1-jén az erről szóló törvény, ezek hiányában nem lehet legálisan online szerencsejátékot szervezni –mondja Ormós Zoltán. – Nem tudok perekről, melyek az illegális online szerencsejátékok szervezői ellen folynának, és gyakorlatilag fellépni sem igazán lehet ellenük.”
A tiltáshoz technikailag az IP-cím ellenőrzését, illetve a DNS-alapú szűrést lehetne bevetni, vagyis a pedofilok, terroristák elleni fellépéshez hasonló, a teljes magyarországi hálózatról való kitiltást. Egyelőre a büntető törvénykönyv módosítása zajlik ez ügyben is. Szintén milliókat érintenek a közösségi oldalakon, elsősorban a Facebookon terjedő nyereményjátékok.
Jó, ha tudjuk, hogy ezek csak akkor szabályosak, ha külön alkalmazásban tudjuk őket használni, a sima képek megosztására, lájkolására alapuló promóciókat a Facebook büntetheti – mondja Lévai Richárd közösségimarketing-specialista, a Facebooktippek.hu írója. Az az egy biztos, hogy a könnyen jövő nyereményért forintban nem, de adatainkkal, jelenlétünkkel fizetünk. Ha nem vigyázunk, ismeretlenek „turkálhatnak” személyes adatainkban, vagy figyelhetik megosztásainkat.