Hélium a PC-ben
Az autóiparban a hibridek a villany- és a hidrogénautók felé vezető közbenső láncszem lehetnek, az informatikában pedig vélhetőleg az SSD (Solid State Drive, félvezető-alapú adattároló) lehet a következő generáció az egyelőre – legalábbis a számítógépekben – szinte egyeduralkodó HDD (Hard Disk Drive, azaz mágneses merevlemez) után.
Csakhogy amíg a gyorsabban fejlődő SSD „felnő”, itt is szükség van egy közbenső evolúciós állomásra: a mechanikus működésből adódóan vannak bizonyos adatsűrűségi korlátok, és ezeket a hagyományos felépítésű HDD-k nem tudják átlépni. A lehetséges megoldás már az ezredforduló táján felmerült: ha a merevlemez belsejébe héliumot töltenének, a levegőnél kisebb súrlódású gáz csillapítaná a belső rezgéseket, így pontosabb írást és olvasást – magyarán nagyobb adatsűrűséget – tenne lehetővé.
Ennek akkoriban inkább csak elvi jelentősége volt, ám mára a szoftverek és alkalmazások elburjánzása szükségessé tette a tárolóhely-növelést: minden lehetőséget, így a héliumos opciót is be kell vetni ahhoz, hogy a továbbra is a költséghatékony adattárolás bajnokának számító HDD ne szoruljon ki a versenyből.
A PC-piac gerincét adó laptopok 98 százalékában merevlemez van (az SSD főleg a táblagépekben, telefonokban hódít, illetve léteznek szintén hibridnek nevezett, SSD-HDD kombinációt használó számítógépek is). Az egyes adattárolási technológiák árban és kapacitásban is versenyeznek (meg persze gyorsaságban és fogyasztásban, ahol eleve az SSD a nyerő). A HDD egyelőre nagyobb és olcsóbb, és ez az előny a héliumos változatok megjelenésével néhány évig még biztosan megmarad.
A nagyobb adatsűrűség ráadásul az esetleges mechanikai sérülést követő adatmentésnél is előnyt jelent – igaz, a hélium ebből a szempontból egyértelműen nehezítő tényező. Az iparág magyar „óriása”, a Kürt tapasztalatai szerint a kétféle hatás nagyjából kiegyensúlyozza egymást – ebben az állításban indirekt módon az is benne van, hogy a most megjelenő héliumos technológiájú HDD-k is menthetők lesznek, hasonlóan a „levegős” elődökhöz.