Állkapocsprotézis nyomtatóból
A lézernyomtatás során vékony por-, illetve festék szemcseréteg kerül a papírra. Ha a műveletet több ezerszer elvégzi a nyomtató ugyanazon a mintázaton, akkor a nyomtatott réteg folyamatosan vastagszik, és kiemelkedik a papír vagy az alaplap síkjából. Pontos tervezéssel a lehető legbonyolultabb 3 dimenziós tárgy készíthető ily módon, csak arról kell gondoskodni, hogy a rétegek kellő mértékben egymáshoz tapadjanak.
Az idős belga hölgy csontvelőgyulladás miatt vesztette el az alsó állkapcsát. A mikronnyi vastag titánpor rétegekből készült protézis az állkapocscsont minden részletét tartalmazza. Látszanak az izmok tapadásához szükséges bemélyedések, az idegek, erek átvezetésére szolgáló csatornák és a későbbi fogimplantátumok helyei. A kész darabot a beültetéshez elengedhetetlenül szükséges, szövetbarát kerámia bevonattal látták el. A műtét közel 4 óráig tartott, és olyan jól sikerült, hogy a páciens néhány nappal később már normálisan tudott beszélni és enni, akárcsak alsó állkapcsa elvesztése előtt.
3D-s nyomtatóval készült csontpótlással már korábban is próbálkoztak. 2008-ban finn orvosok egy férfi állkapocscsontjának egy részét pótolták így. A következő évben egy összezúzódott hüvelykujj csontjait készítették el és illesztették be ily módon. A kutatók véleménye szerint azonban mindez csak a kezdet. Ezzel és hasonló eljárásokkal nemcsak emberi csontokat lehet pótolni, hanem súlyos égési sérültek bőrszöveteit is lehet helyettesíteni. A mesterséges szervek létrehozásán fáradozó kutatók is nagy jövőt látnak a módszerben. Elképzelésük szerint az adott szerv élő sejtjeit egymásra „nyomtatással” a megfelelő 3 dimenziós alakban el lehetne készíteni.