Mobilinternet a világ tetején?
Talán nem véletlen, hogy az ilyen jellegű fejlesztések jelentős részét kínai cégek végzik: az országban már 800 millióan használnak mobiltelefont és 25 millióan mobilnetet –azaz csak ebben a hatalmas országban több mobil üzemel, mint tíz éve az egész világon. Mondani sem kell: a hárommilliárdos Kína területén óriási távolságokat kell megtenniük a hálózatokat üzmeltető mérnököknek, zord helyekre kell elvinniük a berendezéseket, melyek hihetetlen menynyiséget fogyasztanak a drága energiából – nem csoda, ha a kínai fejlesztőcégek ez irányban fejlesztenek. E fejlesztések jó része Shenzenben zajlik, amely Ázsia egyik legmodernebb IT-ipari városa. Itt működik az öt-hat éve még Európában alig ismert Huawei egyik kutatás-fejlesztési központja. A cég ma már a 3G-piacon a második helyet foglalja el, rögtön az Ericsson után.
A cég mentalitására jellemző, hogy nem ismernek lehetetlent, csak igényeket. A holland Vodafone egyszer arról panaszkodott a cég Európába delegált üzletkötőinek, hogy a városban alig van hely, hogy elhelyezzék a hálózatépítésben nélkülözhetetlen bázisállomásokat, ez pedig akadályozza a cég fejlődését. A Huawei akkor még nem volt szerződött szállítója a holland mobilcégnek, de amikor két hónap múlva a fejlesztők letették a hollandok asztalára a tepsi méretű bázisállomásukat, mindenkinek leesett az álla. Persze 90 ezer olcsón dolgozó, de jól képzett kínai mérnök sok mindenre képes. Pláne, hogy a cégkultúrának alapvető része a kemény és céltudatos munkához való hozzáállás. Ma a cég például a magyar Vodafone infrastruktúráját is szállítja, melynek köszönhetően a szolgáltató energiaköltségei majdnem harmadával csökkentek.
A 3G HSPA-hálózatok fejlesztése terén nagy áttörést jelentenek a kis bázisállomások. De nemcsak a méret a lényeg, hanem az ár és az üzemeltetési költségek is. Az új fejlesztésű berendezések ma már egyszerre tudnak 2G-s, 3G-s és 4G-s hálózatokat kiszolgálni, azaz már majd minden új hálózati eszköz 4G-s. Így a szolgáltatóknak egyszerűbb a dolguk, kevesebb eszközt kell megvásárolniuk, végső soron tehát homogénebb hálózatot szerezhetnek be a korábbiaknál, s olcsóbban.
A méret azért fontos, mert a hálózatépítésnek komoly költségei vannak. Nem mindegy, hogy az eszközöket kamionnal vagy személyautóval lehet szállítani. Nem feledkezhetünk el arról sem, hogy így olyan helyekre is eljuthatnak az eszközök, s kiépíthetők a mobilhálózatok, ahol eddig ez elképzelhetetlen volt. Akár egy hegy tetején vagy egy esőerdőben. Az Amazonas vidékén és a Mount Everesten is folytat kísérleteket a Huawei, melyek közben igen nagy szerepet kap a tartósság és a kis karbantartási igény.
Extrém igénybevételnek teszik ki az eszközöket a tesztelés során. A mérnökök hitvallása szerint a hátrányos helyzetű régiókban igen komoly társadalmi fejlődést generálhatnak az új kommunikációs technológiák, a világhálóhoz való hozzáférés. De nem csak a harmadik világnak fejlesztenek: most mutatták be azt a teszthálózatot, amely 1.2 Gb-os sebességű adatátvitelt biztosít mobilon, s 4 HD-film egyidejű streamingelésére, online megtekintésére is alkalmas.