Ne felejts el áfonyát enni!

Amerikai és kanadai kutatók arra a következtetésre jutottak, a huzamos ideig tartó, rendszeres feketeáfonya-fogyasztás javítja az emlékezőképességet.

Idősek gyakori panasza: szavak, nevek, dátumok, telefonszámok, mintha hirtelen eltűnnének az emlékezetből. És a leggyakoribb: „elindulok a lakásban, mire odaérek, elfelejtem, miért”.

A memória a tapasztalásnál precízebb, tudományos módszerekkel is mérhető. Ezeket használta Robert Krikorian professzor és munkacsoportja a Cincinnati Egyetem Pszichiátriai Klinikáján, amikor a kanadai Kentville Agrár- és Élelmezési Intézetével karöltve a fekete áfonya memóriára gyakorolt, állatkísérletben már igazolt hatását vizsgáltak emberen.

Hetvenedik életévüket betöltött, memóriazavaros betegeket arra kértek, igyanak 12 héten át napi 2-3 pohár, boltban vásárolható feketeáfonyaszörpöt, míg az öszszehasonlításul szolgáló kontrollcsoportban ugyanezen idő alatt áfonyát nem tartalmazó placeboitalt fogyasztottak.

A vizsgálat előtt és befejezése után mindkét csoportban a memória mérésére alkalmas tesztet végeztek (szavak visszamondása, asszociációs próbák). Az áfonyát fogyasztó csoportban jelentős javulás mutatkozott, továbbá csökkent a vércukor-koncentráció, és bizonyos depresszív tünetek is elmúltak. A fekete áfonya nagy menynyiségben tartalmaz polifenolokat, ezen belül anticianinokat, ezek erős antioxidáns és gyulladást csökkentő hatása korábbról ismert. Tudományos bizonyíték van arra, hogy e vegyületek fokozzák a memóriáért felelős agyi területek sejtjeinek glukózfelhasználását, serkentik a sejtek közti jelátadást, és mérséklik a neurodegenerációt (az agysejtek pusztulását). A kutatók szerint a vizsgálat adatai egyértelműek, és további, széles körű kutatáshoz ténylegesen megalapozott indokot nyújtanak.

Fekete áfonya hazánkban Sopron környékén és Vas megyében terem nagyobb menynyiségben. Itthon kevéssé elterjedt, de ínyencek tudják, íze nemcsak önmagában, de vadételekhez tálalva kiváltképp különleges. Számos egészségügyi hatást írnak a javára. Angol pilóták a második világháborúban éjszakai bevetések előtt nagyobb mennyiséget ettek, azt feltételezve, hogy javítja a látást, éspedig a recehártya működésének serkentésével. Minthogy a retina működése a látóideg révén szoros kapcsolatban áll a központi idegrendszerrel, nem volna épp meglepő, ha e régi megfi gyelés most ugyancsak tudományos igazolást nyerne.

Jóízű agyserkentő
áfonya
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.