Könnyebb véget

Mindenki könnyű véget kíván magának. Mondjuk, hogy álmában megáll a szíve, és elalszik. Sajnos a könnyű halál még a szívbetegek többségének sem mindig adatik meg. Egy nemzetközi felmérés szerint a kardiológiai problémákkal intenzíven kezelt betegek 59 százaléka depressziós, 30 százaléka halálfélelemmel, 61 százaléka légszomjjal küzd, 59 százalékuk pedig jelentős mellkasi fájdalomról számol be.

Ilyenkor nehéz eltalálni a beteg állapotát figyelembe vevő, humánus terápia mértékét, kivédeni a túl- és alulgyógyszerelést. A német intenzív osztályokon fekvő végstádiumú, lélegeztetett szívbetegeknél gyakran feleslegesen folytatják a zsírszint- és gyulladáscsökkentő szerek adását. Nem egy helyen nem "vállalják be" a végső szenvedést csökkentő, ám kétségtelenül veszélyes, légzésbénító mellékhatású morfin adását.

"Túlgyógyítani" nem csak gyógyszerekkel lehet, sok a felesleges vizsgálat és műszeres beavatkozás. Előfordult, hogy akkor is használtak defibrillátort, amikor nyilvánvalóan értelmetlen volt, mert a tönkrement szív úgysem reagált az elektromos ütésre. Dr. Tamási Péter, a Pé-terfy Sándor Utcai Kórház-Rendelőintézet intenzív osztályának vezetője szerint többször kellene igénybe venni a klinikai pszichológusok segítségét is.

Az orvos persze nincs könynyű helyzetben, hisz nagyon nehéz megmondani, hogy a beteg valóban az utolsó napjait-óráit éli. Ám kellő rutinnal, főleg empátiával fel lehet készülni - és fel lehet a beteget készíteni - a végső út könnyebbé tételére.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.