Messi a legjobb, Cristiano Ronaldo kapta a Puskás-díjat
Mert hogyan is választhatnánk nyugodt szívvel két brazil, Grafite és Nilmar cselsorozata között: a wolsburgi a Bayern elleni 5-1 során fektette le szép sorban a müncheni védőket (a kapust sem hagyta ki), hogy a szóló végére sarkazásos alázással tegyen pontot; az Internacional labdaművésze hasonló szlalommal küzdötte el magát a Corinthians kapujáig, aztán elegánsan a hálóba csavart. Vagy ki rúgott nagyobb vinklit, Essien esetleg Iniesta?
Ezt úgy is nehéz eldönteni, hogy ugyanazon a mérkőzésen villant a bal meg a jobb. A ghánai kapásból pókhálózta ki a jobb pipát - a felső léc talán még most is rezeg -, a barcelonai meg az utolsó pillanatban szerzett bombájával juttatta BL-döntőbe a csapatát. Fernando Torres Blackburnnek lőtt jobbsarkos villanása is dobogót érdemelt, akár Cristiano Ronaldo Portónak rúgott iszonyatos lökete, de akkor mit mondjunk az izraeli Elian Atar ollózásáról?
A legendás tízesről elnevezett díjban alighanem az a legvonzóbb, hogy demokratikus: bárki pályázhat, az egyetlen feltétel, hogy első osztályú mérkőzésen essen a találat. Aranylabdára meg FIFA Év labdarúgója elismerésre csak a szűk elit tagjai az esélyesek, nagy (okos, elegáns, fineszes) gólt ellenben bárki szerezhet, s ha kamera is rögzítette, akárki lehet díjazott. Ez az akárki - szakértő zsűri döntése, továbbá szurkolói szavazatok alapján - az idén Cristiano Ronaldo: a zürichi Kongresszusi Központban rendezett hétfői gálán elsőként ő vehette át az elismerést. A díjat Puskás Ferenc özvegye adta át.
A számunkra legfontosabb díjkiosztó mellett a zürichi összejövetel másik apropója az volt, hogy ki lesz az év labdarúgója a FIFA szerint. Úgy tartják, hogy a cím megszerzésére az aktuális aranylabdás a legnagyobb esélyes, de ez tévedés: az új évezred eddigi nyolc voksolása során csupán a brazil Ronaldo (2002), honfitársa, Ronaldinho (2005) és az olasz Cannavaro (2006) tudott duplázni. Hétfő este tovább bővült sor: Lionel Messi, a Barcelona aranylabdás támadója kapta az elismerést. A nőknél a brazil Marta diadalmaskodott, karrierje során negyedik alkalommal nyerte el az elismerést.
Vendégségben
A magyar kormányt az eseményen Bajnai Gordon miniszterelnök képviselte, aki délben a FIFA ultramodern székházában találkozott Joseph Blatterrel, a szervezet elnökével. Udvariassági vizitről volt szó, a beszélgetés során annak rendje, s módja szerint megajándékozták egymást.
A vendég az ötvenes évekből származó, legendás magyar futballisták által aláírt képeslappal kedveskedett, míg Blatter a 100 éves a FIFA című könyvet adta át. „Nemcsak a magyar emberek, de Magyarország is képes lehet világszínvonalú teljesítményre hittel, szorgalommal, kitartással és jó értelemben vett vagánysággal. És nemcsak futballban, vagy sportban, hanem az élet más területein is" - mondta a megbeszélés után Bajnai. „A magyar futball mostani helyzetében mindent meg kell becsülni - mondta a Puskás futballakadémia alapítója, a gálán szintén megjelent Orbán Viktor. - Ha egy futballkultúra bajban van, ahogy például most a mienk, akkor azt a kérdést kell feltenni, hogy mire építhetünk, amikor a jövőt tervezzük. A válasz világos, a múltra kell építeni, elsősorban a legendás Öcsi bácsira."
Az MLSZ nevében az elnök, a főtitkár és két alelnök reprezentált a zürichi rendezvényen.